Izrael: Katz, który obrażał Polaków, pozostanie szefem MSZ

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ źródło: wikipedia

Israel Katz, dotychczasowy p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela, pozostanie na czele resortu dyplomacji państwa żydowskiego. Jego nominację w nocy ze środy na czwartek zatwierdził izraelski rząd.

„MSZ z radością wita decyzję premiera (Benjamina) Netanjahu – zatwierdzoną minionej nocy przez rząd – o mianowaniu Israela Katza ministrem spraw zagranicznych” – napisano na profilu izraelskiego resortu dyplomacji.

Krótko po północy w czwartek Kneset przegłosował decyzję o samorozwiązaniu w związku z niemożnością sformowania rządu. Nowe wybory odbędą się 17 września. W poprzednich z 9 kwietnia wygrał Likud Netanjahu; szef rządu poniósł jednak fiasko w negocjacjach koalicyjnych.

Israel Katz stanął na czele izraelskiej dyplomacji w lutym.

W kilka godzin po objęciu tej funkcji, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie Netanjahu, oświadczył:

„(…) Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i, tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, >>Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki<<. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych”.

Jego słowa spotkały się z krytyką ze strony władz Polski. Z ich powodu swój udział w lutowym spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie odwołał premier Mateusz Morawiecki; do państwa żydowskiego nie pojechał w tym terminie także szef MSZ Jacek Czaputowicz.

źródło: / PAP /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY