[OPINIA] Kawalec: Siły Zbrojne Republiki Serbii zostały postawione w stan gotowości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ wp.pl

Siły Zbrojne Republiki Serbii zostały postawione w stan gotowości bojowej po tym, jak kosowska policja zatrzymała 7 Serbów na północy Kosowa i Metohiji, poinformował lokalny kanał telewizyjny RTS.

Według RTS siły ROSU (siły specjalne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych proklamowanej w trybie jednostronnym Republiki Kosowa) we wtorek około godziny 6:00 nad ranem wtargnęły na terytorium serbskich gmin i aresztowały 13 Serbów pod zarzutem udziału w zorganizowanej przestępczości i zabicia funkcjonariusza policji w 2011 roku.

Przedstawiciel Biura Rządu Serbii ds. Kosowa i Metohiji Marko Djurić poinformował przedstawicieli UE, że serbskie władze będą gotowe do ostrej reakcji, jeśli Prisztina będzie nadal działać w ten sam sposób, a mianowicie nasyłać siły specjalne na nieuzbrojoną serbską ludność. Tymczasem Serbowie mieszkający na północy Kosowa wznieśli barykady i opierają się działaniom policji proklamowanej w trybie jednostronnym republiki.

Na ulicach słychać strzały, informuje kanał telewizyjny RTS. Reporter kanału opowiedział, że na ulicach serbskich gmin Zubin-Potok i Kosowska Mitrowica na północy Kosowa i Metohiji słychać syreny i strzały. Rozmieszczono siły ROSA (siły specjalne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Kosowa). Miejscowi Serbowie zbudowali barykady na ulicach, podczas szturmu rannych zostało co najmniej dwóch Serbów i jeden albański policjant.

Dziennikarze informują również, że podczas strzelaniny sił specjalnych z nieznanym przeciwnikiem wystrzelono co najmniej 200 pocisków. W 1999 roku konfrontacja zbrojna albańskich separatystów z Armii Wyzwolenia Kosowa i serbskiej armii i policji doprowadziła do bombardowań Jugosławii (wówczas składającej się z Serbii i Czarnogóry) przez siły NATO. W marcu 2004 roku kosowscy Albańczycy zorganizowali pogromy, które doprowadziły do masowego przesiedlenia Serbów z prowincji i zniszczenia licznych pomników ich historii i kultury.

Od tej pory relacje Serbsko-Albańskie były bardzo napięte, i często dochodziło do mordów na przedstawicielach serbskiej mniejszości narodowej (jak chociażby wtedy, gdy zamordowano Oliviera Ivanovicia w 2018, który był w latach 2009-2014 sekretarzem stanu w Ministerstwie ds. Kosowa i Metochii prz z ramienia partii socjademokratycznej).

Podobne sytuacje, gdy albańczycy próbowali zabić lub zastraszyć mieszkających jeszcze w Kosowie serbów zdarzają się co jakiś czas, lecz zazwyczaj kosowscy serbowie są osamotnieni i nie otrzymują wsparcia ze strony rządu czy społeczności międzynarodowej, a jedyną rzeczą jaką mogą zrobić jest budowa barykad w serbskich enklawach.

Docierające do mieszkańców północnego Kosowa (zamieszkałego w większości przez serbów) wiadomości o mobilizacji Sił Zbrojnych są dla nich promykiem nadziei na przyłączenie ich macierzy ponownie do Serbii, lub chociaż poprawę ich sytuacji w Kosowie.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY