Niemieckie gazety grzmią: “W Polsce trwa atak na demokrację”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Niemieckie gazeta Die Zeit grzmi w najnowszym wydaniu, że w Polsce trwa atak na demokrację: “Polska może ostatecznie stać się „inną republiką – krajem Kaczyńskiego”.

Die Zeit zaznacza, że w Polsce PiS podporządkował jednej partii państwowe media, wymiar sprawiedliwości oraz Trybunał Konstytucyjny: “PiS ma duże szanse na zwycięstwo w najbliższych wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Jeżeli do tego dojdzie (…) Polska może ostatecznie stać się „inną republiką – krajem Kaczyńskiego”.

Die Zeit zaznacza, że Kaczyński chce zdobyć pełną władzę w Polsce “i to na długo”: “Rząd PiS podporządkował sobie państwowe media oraz wymiar sprawiedliwości, przede wszystkim Trybunał Konstytucyjny. Nie bez powodu ten styl rządzenia uważany jest w Europie za atak na demokrację”.

Autor analizy myli jednak politykę PiS. Partię nazywa bowiem “katolicko-narodową”. Podkreśla jednak, że za ogromną popularnością partii stoją świadczenia socjalne, które PiS obiecuje najbiedniejszym Polakom.

“W tej sytuacji wielu Polaków jest gotowych przymknąć oko na ograniczenie demokratycznych wolności, które w życiu codziennym nie są aż tak dolegliwe. Dotyczy to nie tylko kontrowersyjnych reform sądownictwa, lecz także planów ograniczenia możliwości organizowania kontrdemonstracji czy też praw człowieka” – czytamy w gazecie.

zeit/onet
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY