Holandia się wyłamała – Timmermans wygrywa wybory do PE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Budynek Parlamentu Europejskiego.

Budynek Parlamentu Europejskiego. / Fot. Pixabay

Pomimo próśb Komisji Europejskiej, by kraje gdzie wcześniej odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego nie podawały wyników exit poll, Holandia wyłamała się z tego. W czwartkowym głosowaniu wygrała Parta Pracy, gdzie przewodzi wiceszef KE Frans Timmermans. Zaskakująco niski wynik eurosceptyków od Geerta Wildersa, którego Partia Wolności uzyskała blisko 4% wynik. Znacznie mniej niż poprzednio.

Holandia jako jedna z pierwszych poznała wyniki wyborów do europarlamentu. Wyborcy według wstępnych wyników exit poll dość zaskakująco wybrali swoich przedstawicieli. Pomimo dobrych prognoz, Partia Wolności kierowana przez Geerta Wildersa uzyskała słaby wynik. Tylko 4% wyborców dało jej swoje poparcie. To o 9 punktów procentowych mniej niż w poprzednich wyborach.

Walczymy z intensywnymi opadami. Powodzie na południu Polski

Na przeciwnym biegunie wręcz kipi od radości, gdyż Partia Pracy Fransa Timmermansa uzyskała 18 % głosów. Ten wynik daje jej zaskakujące zwycięstwo. W ten sposób zgarniają oni 5 miejsc w europarlamencie.

Na drugim miejscu uplasowała się Partia na rzecz Wolności z blisko 15 procentowym poparciem daje im to 4 mandaty. Trzecie miejsce natomiast przypadło na rzecz Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego gdzie oddało głos 12 procent wyborców zdobywając 4 mandaty.

Mniejszym zaskoczeniem jest wynik stosunkowo młodej partii o nacjonalistycznym i eurosceptycznym ubarwieniu. Forum na rzecz Demokracji uzyskało 11 procentowy wynik tym samym zgarniając 3 mandaty.

Podobny wynik uzyskała Zielona Lewica, która także wprowadzi 3 swoich przedstawicieli na europejskie salony w Brukseli.

Unia Chrześcijańska uzyskała 2 mandaty, Demokraci 66 także 2 mandaty, 50Plus ora Partia Socjalistyczna otrzymały po jednym mandacie. Partia na rzecz zwierząt nie wprowadzi swoich przedstawicieli do PE.

W Brytanii również odbyły się wybory

W Wielkiej Brytanii także odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Pomimo odbywającej się procedury Brexit, tamtejsze władze zdecydowały o ich przebiegu. Mandaty przeznaczone dla tego kraju mają zostać rozdysponowane na inne kraje członkowskie po całej procedurze opuszczenia Unii Europejskiej.

Wbrew temu co uczyniła Holandia podając wyniki exit poll, Królestwo Brytyjskie nie pokazała wstępnych wyników, dlatego nie są znane rezultaty tych wyborów. Mówi się o dobrym wyniku partii Brexit Nigela Farage.

Rezultaty exit poll ze wszystkich krajów członkowskich poznamy w niedzielę 26. maja po 23:00, wówczas gdy zamkną się lokale wyborcze we Włoszech.

DoRzeczy/WP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY