Przesłanie KEP zachęcające do udziału w wyborach do PE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polscy biskupi postanowili wydać specjalne oświadczenie zachęcające wiernych do udziału w zbliżających się w wyborach do europarlamentu. W przesłaniu KEP można przeczytać, żeby wyborcy głosowali z “właściwie ukształtowanym sumieniem”. List został odczytany w kościołach podczas każdej niedzielnej Mszy Świętej.

Na wstępie biskupi zaznaczyli wagę zbliżających się wyborów do parlamentu europejskiego, które wpłyną na kształt duchowy Europy – “Od wyników tych wyborów będzie zależał nie tylko kształt polityczny, ale także duchowy Unii Europejskiej”.

Zobacz także: Atak nożownika na policjanta w Busku-Zdroju. Napastnik to miejscowy radny [WIDEO]

Dalej przypomniano wiernym rok dołączenia Polski do Unii Europejskiej, a także przytoczono opinię na temat materialnej oraz cywilizacyjnej szansie na rozwój Polski, którymi argumentował św. Jan Paweł II. Polski Papież wspominał także wówczas o dwóch płucach tj. o polskim i europejskim, przez co nasz kraj ma trwać przy chrześcijańskich korzeniach.

Przytoczono także część przemowy Ojca Świętego z 1997 roku, wygłoszonej do pięciu prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej w Gnieźnie – “Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy”.

Papież zaznaczył, że bez spoiwa jakim miłość pochodząca od Boga oraz cegieł “wypalonych w ludzkich sumieniach”, nie można zbudować wspólnego domu.

Poproszono wiernych do udziału w głosowaniu w wyborach do parlamentu europejskiego zgodnie z “właściwie ukształtowanym sumieniem”.

Niektóre opinie polskich księży

Na portalu społecznościowym Twitter dało się zauważyć pozytywne oceny tego przesłania biskupów z KEP, przez księży katolickich.

Ks. Janusz Chyła, proboszcz w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach napisał – “Bardzo ważne przesłanie @EpiskopatNews na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dobrze, że jest mowa o “właściwe ukształtowanym sumieniu”. Punktem odnowienia w decyzjach etycznych nie może być subiektywna ocena, lecz Boże Prawo zawarte w #Dekalog’u”.

Natomiast jezuita, ks. Robert Wawer zachęca do formowania dojrzałości politycznej przez cały czas – “To bardzo ważny głos Episkopatu przyczyniający się do wzrostu dojrzałości politycznej wiernych. Tę dojrzałość powinniśmy regularnie formować cały czas, nie tylko przed wyborami”.

episkopat/twitter

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY