Wszechpolacy aktywni na Kresach Wschodnich: “Jeden naród ponad granicami”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Działacze z Białegostoku w minioną majówkę zorganizowali Wszechpolski Wyjazd na Wileńszczyznę. Wszechpolacy z całej Polski licznie stawili się na wyjeździe.

Punktem kulminacyjnym i inicjatywą wokół, której odbył się wspomniany powyżej wyjazd była Parada Polskości w Wilnie dnia 4 maja. “Jest to coroczne wydarzenie które przyciąga tysiące Polaków zamieszkujących tereny Litwy” – informują wszechpolacy.

W tym roku parada nawiązywała szczególnie do dnia Polonii i Polaków za granicą oraz do 30 lecia Związku Polaków na Litwie. Również bardzo wielu Polaków z macierzy pojawiło się na tym wydarzeniu.

Wszechpolski wyjazd przebiegł pod znakiem modlitwy, nabywania formacji oraz zdobywania nowych kontaktów i znajomości: “Dzięki gościnności działaczy Ruchu Młodzieży Polskiej mieliśmy możliwość zarówno zorganizować spotkanie formacyjne dla Wszechpolaków i kolegów z RMP w Solecznikach ale i również wspólnie spędzić czas podróżując szlakiem polskiego dziedzictwa w Wilnie”

Działacze MW odwiedzili miejsca takie jak cmentarz na Rossie, kaplicę ostrobramską z najświętszym obrazem czy Górę Trzech Krzyży: “Cenne wskazówki i opowieści działaczy RMP, były niezwykle potrzebne do pogłębienia wiedzy o historii i życiu społeczności polskiej na terenach rejonu solecznickiego i wileńskiego” – komentują.

Działalność kresowa to przede wszystkim kontakt z Polakami tam mieszkającymi oraz zainteresowanie ich losem. Każdego dnia starajmy się wtłaczać w nasze życie hasło Jeden Naród ponad Granicami, które jest tak niezbędne w obliczu obecnej sytuacji Polaków na kresach – zachęcają wszechpolacy.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY