Prezydent Rowhani grozi wznowieniem wzbogacania uranu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. aboutenergy.com

Władze Iranu zdecydowały o wycofaniu się z kilku postanowień zawartych w umowie nuklearnej z 2015 roku. Prezydent Hasan Rowshani zagroził wznowieniem programu wzbogacania uranu. USA reagują na to wysyłając do Zatoki Perskiej dodatkowe okręty wojskowe.

Prezydent Rowhani poinformował o swoich zamiarach listownie dziś rano, sygnatariuszy porozumienia nuklearnego. Wiadomość dotarła do ambasad: Chin, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Dziś mija dokładnie rok od momentu wycofania się z porozumienia Stanów Zjednoczonych.

Mocny spot Konfederacji: „Wprowadzimy zakaz aborcji i homopropagandy” [WIDEO]

W swoim niedawnym przemówieniu irański przywódca poinformował kraje pozostające przy porozumieniu, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wzbogacanego uranu.

Hasan Rowhani zastrzegł w liście do zagranicznych dyplomatów, że od teraz Iran będzie gromadził nadwyżki wzbogacanego uranu i ciężkiej wody zamiast je sprzedawać. Dał partnerom handlowym dwa miesiące na spełnienie obietnic ochrony irańskiej ropy oraz sektora bankowego przed amerykańskimi sankcjami.

“Iran nie wybrał drogę wojny, tylko dyplomacji. Porozumienie wciąż obowiązuje. Ogłaszamy ograniczenie wypełniania zobowiązań, a nie wyjście z umowy, która moim zdaniem potrzebuje zmian” – mówił irański przywódca w przemówieniu.

Amerykańskie okręty w drodze do Iranu

8. maja 2018 roku Donald Trump postanowił wycofać USA z porozumienia nuklearnego z 2015 roku zawartego m.in. z Iranem. Nie obyło się to bez reakcji pozostałych sygnatariuszy, którzy próbowali wpłynąć na zmianę decyzji.

Pełniący obowiązki szefa Pentagonu Patrick Shanahan powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone wysyłają na Bliski Wschód dodatkowe okręty wojenne. Decyzję uzasadniono realnym zagrożeniem ze strony irańskiej dla sił zbrojnych USA i amerykańskiego interesu.

11 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja #STOP447   przeciw roszczeniom diaspory żydowskiej wobec Polski. Weź udział w wydarzeniu KLIK 

onet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY