Morawiecki po raz kolejny nie mówi stanowczego “NIE” dla europejskiej waluty

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w debacie “Zwrotnice modernizacji”. Podczas niej powiedział o liberalizacji, zagranicznej kapitalizacji i prywatyzacji polskiego rynku w ostatnich 30-latach. Stwierdził, także że Polska nie jest obecnie gotowa na przyjęcie Euro jako waluty.

“Prosto można określić, jako nurt dyktowany przez tzw. konsensus waszyngtoński, czyli szeroko rozumiana deregulacja, liberalizacja, prywatyzacja, ale również uwolnienie wszelkiego typu rynków w możliwie szerokim stopniu” – mówił Mateusz Morawiecki.

W ciągu 30 lat Polskie PKB, było wyższe niż Czechach, Słowacji czy na Litwie. Rozwój gospodarczy był wyższy niż we wspomnianych krajach. Jednocześnie jednak nasz rynek uległ w zwiększonym stopniu zagranicznemu kapitałowi.

Rola państwa w regulacji rynku jest istotna, lecz nie najważniejsza

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że państwo powinno po części mieć wpływ na rynek. Aczkolwiek nie może ono obejmować swoimi strukturami na każdym stopniu.

“Brak polityki wsparcia ze strony państwa w odpowiednich obszarach prowadził do głębokiej degeneracji wielu obszarów życia publicznego w Polsce” – zauważył.

Według niego przeskok uczyniony w 1989 roku był błędem. Prywatyzacja Państwowych Gospodarstw Rolnych było nieodpowiedzialne i poskutkowało to znanymi z przeszłości upadkami gospodarstw.

Euro nie teraz, choć istnieją pewne korzyści

“W przypadku takich dużych różnic rozwojowych jak pomiędzy Polską a Niemcami – naszym największym partnerem handlowym, gospodarczym – dzisiaj na pewno trudno jest zalecać integrację w ramach waluty euro, ponieważ byłby to eksperyment ryzykowny” – powiedział na forum, odnosząc się do waluty euro w Polsce.

Eliminacja pewnych kosztów transakcyjnych, likwidacja ryzyka kursowego czy brak konkurencji na obniżanie kursu walut pomiędzy państwami – są pewnymi korzyściami według Premiera, lecz Polska nie jest gotowa na integrację walutową.

“Zagraniczne firmy cieszą się w Polsce swobodą, zaś nasi przedsiębiorcy, osiągając przewagi konkurencyjne, zaczynają napotykać za granicą na wiele przeszkód, są zmuszani do pewnych dodatkowych restrykcji” – potwierdził on tym samym znaną powszechnie bolączkę polskiego kapitału.

Debata “Zwrotnice modernizacji” odbywa się z okazji 5-lecia istnienia wydawnictwa i portalu “Wszystko Co Najważniejsze”. Modernizowana jest ona przez Eryka Mistkiewicza wydawcy portalu, a także prezesa Instytutu Nowych Mediów.

11 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja #STOP447   przeciw roszczeniom diaspory żydowskiej wobec Polski. Weź udział w wydarzeniu KLIK 

tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY