74. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego przez polskich żołnierzy z NSZ

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. nsz.com.pl

W dniu 5 maja 2019 r. w Holiszowie miała miejsce 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego przez polskich żołnierzy z Narodowych Sił Zbrojnych.

74. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego przez polskich żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych po raz kolejny została zorganizowana przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przy współpracy z Miastem Holiszów, Wojskiem Polskim, Instytutem Polskim w Pradze i Parafią katolicka w Stankowie.

Główne uroczystości odbyły się przy bramie do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Rozpoczęły się odegraniem dwóch hymnów narodowych – polskiego i czeskiego. Po hymnach do zgromadzonych przemówił Starosta Miasta Holiszów Libor Schropfen, przywitał zgromadzonych i przedstawił rys historyczny wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie.

Po przemówieniu Starosty okolicznościowe przemówienia wygłosili: Minister Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Karol Wołek – Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Następnie Prezes Związku Żołnierzy NSZ poprowadził ceremonię wręczenia okolicznościowych statuetek z symboliką Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych dla obecnych przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych obecnych na uroczystości.

Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia złożenia wieńców i wiązanek pod tablicą upamiętniającą wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie przez polskich żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Po ceremonii składania wieńców trębacz odegrał utwór „Śpij Kolego”. Uroczystości zakończyły się odmówieniem Modlitwy Narodowych Sił Zbrojnych przez Karola Wołka. Uroczystości uświetnił Pododdział Reprezentacyjny Wojska Polskiego.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY