Michał Rachoń z TVP współpracował z Otwartym Dialogiem [VIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Ostatnio Krzysztof Bosak nagłośnił, że politycy PiS lobbowali w Parlamencie Europejskim za darczyńcą Fundacji Otwarty Dialog, Mukhtarem Abliazovem. Jednym z ówczesnych europosłów PiS, którzy wzięli Abliazova w obronę jako prześladowanego „opozycjonistę” w Kazachstanie, był m.in. Andrzej Duda. Jak się okazuje, Fundacja Otwarty Dialog zrobiła karierę także dzięki zapleczu medialnemu PiS-u, w tym Michałowi Rachoniowi.

Przypomnijmy, Fundacja Otwarty Dialog to skrajnie pro-ukraińska organizacja swego czasu wspierająca kijowski Majdan. Ze względu na lobbowanie za interesami post-majdanowej Ukrainy cieszyła się ona popularnością w mediach sympatyzujących z PiS-em, w tym Telewizji Republika, a także w samym PiS-ie.

Reprezentant Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek gościł w Telewizji Republika ć kilka lat temu, gdy 13 czerwca 2013 roku został zaproszony do programu Michała Rachonia, obecnie pracownika TVP. Jak stwierdził wówczas Rachoń, Fundacja Otwarty Dialog zajmuje się obroną prześladowanych opozycjonistów w krajach o reżimach autorytarnych.

Wspomnianego Bartosza Kramka zaprzężono następnie do skrajnie pro-ukraińskiej propagandy w Telewizji Republika. 25 sierpnia 2015 roku Kramek wystąpił w prowadzonym przez Michała Rachonia programie „Wolne Głosy”. Towarzyszył mu późniejszy ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło, który zasłynął z bagatelizowania banderyzacji polityki historycznej nad Dnieprem. We wspomnianym programie Kramek nazwał pomysł prowadzenia jakichkolwiek rokowań z Rosją i – jak ich określił – tak zwanymi separatystami mianem „poronionego”. Z kolei Jan Piekło nazwał ”pożytecznymi idiotami” tych z uczestników dyskursu publicznego, którzy nie podzielali jego (oraz Kramka i Rachonia) skrajnie pro-ukraińskich poglądów. Piekło zasugerował również, że część z nich jest opłacanych przez Moskwę. Dziś TVP, gdzie obecnie pracuje Rachoń, uważa z kolei, że przez Moskwę opłacana jest Fundacja Otwarty Dialog.

W momencie emisji programu Jan Piekło był jednak dyrektorem wykonawczym Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI z siedzibą w Warszawie, która sama funkcjonowała także między innymi dzięki pieniądzom niemieckim, np. powiązanej z niemieckimi Zielonymi fundacji Heinricha Bolla, która na sztandarach ma wypisane demokrację i prawa człowieka. Na stronie Fundacji PAUCI znajdują się też informacje o wsparciu z Kanady i innych podmiotów zagranicznych. „Jako część politycznego ruchu zielonych Fundacja im. Heinricha Bölla działa międzynarodowo na rzecz zrównoważonego rozwoju, demokracji płci, ponadkulturowego porozumienia i wspierania edukacji obywatelskiej” – dowiadujemy się z kolei ze strony wspomnianej niemieckiej fundacji. Współpracownika tego typu podmiotów Telewizja Republika wytypowała sobie na autorytet w dziedzinie stosunków międzynarodowych, Prawo i Sprawiedliwość zaś – na późniejszego ambasadora w Kijowie.

Kolejny raz Kramek wystąpił w Telewizji Republika 24 sierpnia 2016 roku w programie prowadzonym przez Ryszarda Gromadzkiego. To właśnie w tym programie przedstawiciel Fundacji Otwarty Dialog pozwolił sobie na kuriozalnie dziś brzmiącą uwagę, że pod względem gospodarczym „Ukraina się już ustabilizowała”, zaś po roku, według Kramka, Rosji miałyby się skończyć pieniądze – a więc zgodnie z tymi „prognozami” miałoby to nastąpić w sierpniu 2017 roku. Reprezentant Fundacji Otwarty Dialog zaznaczył ponadto, że „Ukraińcy wychodzą na prostą, jeśli chodzi o PKB”. Ryszard Gromadzki z TV Republika komplementował zaś „zasługi fundacji dla dialogu polsko-ukraińskiego”.

Michał Rachoń promował zatem medialnie Fundację Otwarty Dialog ze względu na jej pro-ukraińskość i popieranie zbrojnego zamachu stanu na Ukrainie. Współpracował on z Fundacją Otwarty Dialog jako dziennikarz utożsamiający się z pro-ukraińską linią FOD.

YouTube.com / MediaNarodowe.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY