2 Maj: Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Flaga jest z nami we wszystkich ważnych chwilach, podczas ważnych wydarzeń i uroczystości.Jest z nami także w dni żałobne po stracie odważnych i wybitnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

Dziś obchodzimy Dzień Flagi. Każdy z nas może uczcić to święto poprzez wywieszenie flagi np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania. MSWiA przygotowało specjalny miniprzewodnik ,,Biało- Czerwona” , który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem.

Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi.Flaga RP składa się z poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjacj 5:8.Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujacych zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych.Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało- czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu. Mini-przewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma pierwszeństwo przed innymi flagami.

Dzień flagi został uchwalony przez Sejm w 2004 roku.To święto ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY