Tobiszowski: wypowiedź Schetyny o węglu niebezpieczna

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wypowiedź lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o zlikwidowaniu węgla jako paliwa do domów i mieszkań w ciągu 10 lat jest niebezpieczna i stygmatyzuje węgiel – ocenił dziś w Zabrzu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Podczas konwencji Koalicji Europejskiej (KE) w Poznaniu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna przekonywał, że KE będzie uczestniczyć w wielkich europejskich projektach.

Dzięki wsparciu Unii zwalczymy smog i zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady – zapowiedział.

Z oburzeniem tę wypowiedź przyjęli śląscy politycy PiS, kandydaci tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podczas sobotniego briefingu prasowego w Zabrzu odpowiedzialny za górnictwo wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił ją jako “niebezpieczną”.

– Ze zdumieniem usłyszeliśmy, że szef PO po raz kolejny mówi o tym, że podejmuje decyzję, że będzie
likwidować węgiel kamienny jako paliwo – powiedział. – Ponownie wskazuje, że węgiel i kopalnie im przeszkadzają. Powiem szczerze, że to bardzo niebezpieczna wypowiedź – dodał.

Zobacz także: Schetyna straszy „neofaszystami” i zaprasza na marsz

Wiceminister przypomniał bardzo trudną sytuację sektora wydobywczego pod koniec rządów koalicji PO-PSL w latach 2014-2015 i podkreślił, że obecnie kondycja branży jest znacznie lepsza.

– Jesteśmy po głębokiej transformacji związanej z uratowaniem polskiego sektora wydobywczego. Dzisiaj, w momencie kiedy nasz sektor wydobywczy wychodzi na prostą, zaczyna być postrzegany jako nowoczesny, jesteśmy zapraszani na różne kongresy, by dzielić się naszymi technologiami, innowacjami, taka wypowiedź lidera opozycji jest bez precedensu – ocenił Grzegorz Tobiszowski.

– To stygmatyzowanie węgla kamiennego, podczas gdy po wdrożeniu nowych technologii my jesteśmy liderem światowym, jeśli chodzi o nowoczesne technologie nie tylko zarządcze, ale również jeśli chodzi o wydobywanie surowca i wprowadzanie na rynek nowoczesnych gatunków węgla; zaczynamy się w tym specjalizować. Teraz PO próbuje odwrócić wszystko w drugą stronę. To tak, jakby pan Schetyna powiedział: nie potrzebujemy węgla polskiego, a przecież wiemy, że polski rynek potrzebuje węgla. Jeśli nie polskiego, to czyjego? Zagranicznego – powiedział.

Źródło: / PAP /

11 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja #STOP447 przeciw roszczeniom diaspory żydowskiej wobec Polski. Weź udział w wydarzeniu KLIK

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY