Żydowska rodzina po wojnie wykradła miliony marek z konta NBP

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Od samego początku staram się wspierać moich kolegów ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w akcji #NIEDLAROSZCZEŃ. Jednak w ostatnich dniach postanowiłam odpocząć od tematyki stosunków polsko-żydowskich i skupić się na kończeniu książki o nieznanych wątkach z ostatnich lat życia rtm. Pileckiego.

Przestałam śledzić internetowe nowinki i skupiłam się na porządkowaniu zgromadzonych dokumentów archiwalnych. Okazało się, że tematyki polsko-żydowskiej nie sposób uniknąć, ponieważ wiele dokumentów wysłanych z Polski do II Korpusu Andresa dotyczyły właśnie tego zagadnienia.

Jeden z tekstów, który rtm. Pilecki wysłał za granicę porusza kwestię 2 miliardów marek, znajdujących się po wojnie w Narodowym Banku Polskim. Były to pieniądze pozostawione przez Niemców przed zakończeniem wojny, głównie z polskich terenów, które zostały przyłączone do III Rzeszy. Po wojnie te pieniądze automatycznie stały się własnością Polski. Niestety, po 1945 r. Polska nie odzyskała wolności, ale znalazła się pod sowiecką okupacją. Mimo to znajdujące się na koncie pieniądze mogły być użyte, np. w celu odbudowy Warszawy. Gdy w końcu Ministerstwo Skarbu zajęło się kwestią upłynnienia tych pieniędzy, okazało się, że z 2 miliardów marek, na koncie Narodowego Banku pozostało już tylko około 200-300 milionów!

Co się stało z resztą pieniędzy? Okazuje się, większość tej sumy wypłaciła sobie żydowska rodzina Horskich. Horski był wówczas prezesem Zarządu Tymczasowego Mienia Opuszczonego. Oto kolejny powód, dla którego 11 maja powinniśmy głośno zaprotestować przeciwko ustawie 447.

Więcej na ten temat opowiem w programie ,,Komentarz Mediów Narodowych” 7 maja o godz. 15:00. Tego samego dnia o godz. 18:00 zapraszam na spotkanie dotyczące książki ,,Duchowość i charakter Witolda Pileckiego”, Warszawa, ul. Polna 7a.

Teksty dotyczące relacji polsko-żydowskich, takie jak raport kpt. Jadwigi Mierzejewskiej, umieszczę w powstającej książce o rtm. Pileckim. Okazuje się, że ukazanie dokumentów z tamtych czasów, pomaga nam lepiej zrozumieć dzisiejszą sytuację. Dzięki Państwa pomocy udało już się zebrać 63% kwoty, którą potrzebujemy aby wydać książkę. Prosimy o wspieranie i udostępnianie zrzutki aby te dokumenty mogły ukazać się w formie książkowej.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY