Ukraina: nowy prezydent oskarża komisję liczącą głosy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W czwartek ukraiński prezydent elekt Wołodymyr Zełenski oskarżył Centralną Komisję Wyborczą o opóźnienie w ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów. Ma to na celu pozbawić go możliwości rozwiązania parlamentu – co zapowiadał.

CKW opóźnia oficjalne ogłoszenie wyników wyborów. Dlaczego? Żeby Rada Najwyższa (parlament) mogła przedłużać wyznaczenie daty inauguracji. By inauguracja odbyła się po 27 maja. Dlaczego? By prezydent Zełenski nie miał nawet możliwości pomyśleć o rozwiązaniu Rady Najwyższej – ogłosił w nagraniu wideo w sieciach społecznościowych.

Była to pierwsza wypowiedź Wołodymyra Zełenskiego od niedzieli, kiedy zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich. Pokonał on urzędującego szefa państwa Petra Poroszenkę. Wołodymyra Zełenskiego poparło ponad 73 procent głosujących. Jest to rekord poparcia od początku istnienia państwa ukraińskiego, czyli od 1991 roku. Kiedy to powstała pierwsze niepodległa Ukraina w dziejach.

Zobacz też: Waltz nie stawiła się na przesłuchaniu przeciwko Śpiewakowi

CKW, która we wtorek ogłosiła wstępne wyniki wyborów na podstawie protokołów elektronicznych, wciąż podlicza oryginalne protokoły. Są one sporządzone na papierze i opatrzone pieczątkami okręgowych komisji wyborczych. Na ogłoszenie oficjalnych wyników głosowania CKW ma czas do 4 maja.

Źródło: / PAP /

11 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja #STOP447 przeciw roszczeniom diaspory żydowskiej wobec Polski. Weź udział w wydarzeniu KLIK

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY