Hiszpania: Facebook zablokował 17 stron prawicowych o zasięgu 1,5 mln

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Facebook zablokował 17 stron sympatyzujących z hiszpańską prawicą startującą w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Generowały one zasięg wśród ok. 1,5 mln internautów. Wybory w Hiszpanii odbędą się niedzielę.

Władze Facebooka według swoich standardów poinformowały, że zablokowanie stron nie miało związku z ich zawartością. Miało to być związane z praktykami ich operatorów oraz użytkowników. Wskazały m.in. na fakt, że wielu z nich korzystało z fałszywych kont lub podszywało się pod już istniejące nazwy.

Według dziennika “El Pais” strona sympatyków prawicy “Walka o Hiszpanię” (Lucha por Espana) została zablokowana z powodu zmian jej nazwy. Od 2013 r. zmieniana była ona trzykrotnie, za każdym razem odnosząc się do emisji filmów w internecie.

Inne strony, zamknięte na cztery dni przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii, to m.in. “Hiszpańska Jedność Narodowa” (Unidad Nacional Espanola), “Wszyscy Przeciwko Podemos” (Todos contra Podemos), a także Zarote TV.

Zobacz także: Nowy przewodniczący koła poselskiego Konfederacji: Bóg-Honor-Ojczyzna to nasz wspólny mianownik

Jak poinformował Antonio Leal, koordynator stron “Wszyscy Przeciwko Podemos” i Zarote TV, prowadzona za ich pośrednictwem emisja została przerwana nagle. Bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia od kierownictwa grupy Facebook.

To zamach na wolność słowa. Zamierzmy podjąć kroki prawne – zapowiedział Antonio Leal.

Z ustaleń dziennika “El Pais” wynika, że zablokowanie 17 stron sympatyków hiszpańskiej prawicy ma związek z apelem ze strony międzynarodowej organizacji Avaaz. Jej kierownictwo twierdzi, że za pośrednictwem tych witryn „mogło w Hiszpanii dojść do oddziaływania na proces wyborczy”.

We wtorek Facebook zablokował na należącym do tej grupy komunikatorze Whatsapp oficjalne konto bloku Unidos Podemos. W komunikacie władze Facebooka wyjaśniły, że ugrupowanie to złamało zasady publikowania na Whatsapp. Zrobiono to po przez „masową wysyłkę wiadomości”, a także „używanie programów osób trzecich do zautomatyzowania usług”.

Jest to nie pierwszy raz kiedy Facebook blokuje popularne fanpage traktujące o polityce. Wcześniej do takich sytuacji doszło m.in. w Polsce kiedy zablokowano profil Marszu Niepodległości. 

Źródło: / PAP /

 

11 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja #STOP447 przeciw roszczeniom diaspory żydowskiej wobec Polski. Weź udział w wydarzeniu KLIK

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY