Ustawa o tzw. emeryturach plus została podpisana przez Prezydenta

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@prezydentpl

Od maja emeryci i renciści otrzymają jednorazowo dodatkowe świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto. Ustawa została podpisana we wtorek przez Prezydenta Andrzeja Dudę. “To moment wielkiej radości i satysfakcji” – powiedział po podpisaniu.

Prezydent podkreślił, że ta ustawa to pewien gest wykonany przez państwo polskie w kierunku emerytów i rencistów. Podziękował także minister rodziny, polityki społecznej i pracy Elżbiecie Rafalskiej za podjęcie realizacji jednorazowego świadczenia.

Czytaj więcej: Zełeński wygrał wybory! „Pierwszy żydowski prezydent Ukrainy”

“To moment wielkiej radości i satysfakcji, że ten kolejny element polityki ukierunkowanej na działania prospołeczne i prosocjalne możemy dzisiaj zrealizować w Pałacu Prezydenckim, jako ostatni element procesu legislacyjnego przed publikacją ustawy” – powiedział prezydent.

Zwrócił też uwagę, że świadczenie “Emerytura plus” przysługuje “z urzędu” każdemu emerytowi i renciście, który ma uprawnienia do świadczeń. Dodał, że nie trzeba będzie składać “żadnych wniosków, podań, ani nigdzie chodzić”. “Mówię o tym, bo zawsze jest niebezpieczeństwo, niestety, że znajdą się nieuczciwi ludzie, którzy będą chcieli przy tej okazji oszukać, okraść emerytów, rencistów, ludzi starszych” – podkreślił prezydent.

Komu przysługuje jednorazowe świadczenie finansowe?

W 2019 roku jednorazowe świadczenie finansowe ma zostać wypłacone jak podkreślał prezydent Duda “z urzędu” osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Około 888 złotych netto zostanie wypłacone w większości wraz z majową emeryturą lub rentą. Niektóre świadczenia rolnicze ze względu na swój termin wypłacalności (raz na kwartał – red.) zostaną przekazane od czerwca.

Koszt całej operacji wyniesie polskie państwo wyniesie 10,8 mld złotych. Ustawa “Emerytura plus” obejmuje około 6,96 mln emerytów oraz 2,62 mln rencistów w tym 282 tys. rencistów socjalnych.

11 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja #STOP447 przeciw roszczeniom diaspory żydowskiej wobec Polski. Weź udział w wydarzeniu KLIK

interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY