Episkopat potępia spalenie kukły Judasza

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

„Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – napisał biskup Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. Odniósł się tym samym do wydarzeń z Pruchnika, gdzie w Wielki Piątek spalono kukłę Judasza. 

W Pruchniku (woj. podkarpackie) w Wielki Piątek odbył się tzw.sąd nad Judaszem. Kukła otrzymała 30 ciosów kijem (symbol liczby srebrników). Następnie podobiznę Judasza niesiono ulicami miasta. Na moście kukle odcięto głowę, a tułów spalono i wrzucono do rzeki. Ta tradycja sięga XVIII w., ale w ostatnich latach niebyła praktykowana.

W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego – napisał bp Markowski.

Zamachy na Sri Lance przeprowadziła radykalna grupa islamska

Hierarcha zaznaczył, że w czasie Wielkanocy „wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka”.

Wydarzenie potępił też Światowy Kongres Żydów. Jego prezes Robert Singer wyraził „niesmak i oburzenie” wobec tej „jawnie antysemickiej manifestacji”.

Żydzi są głęboko zaniepokojeni upiornym odradzaniem się średniowiecznego antysemityzmu, który prowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpień – stwierdził Singer.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY