„Pompeo stracił rozum”: Chiny zaprzeczają twierdzeniu USA, że przedłużają kryzys w Wenezueli

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Chiny potępiły „bezpodstawne zarzuty” amerykańskiego sekretarza stanu po tym, jak Pompeo skrytykował Pekin za poparcie Maduro.

Chiny odrzuciły twierdzenia USA, oskarżając Waszyngton o oczernianie Pekinu i „szerzenie chaosu” w Ameryce Łacińskiej.

Podczas trasy po Ameryce Południowej w zeszłym tygodniu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo skrytykował Pekin za kontynuowanie walki z prezydentem Wenezueli Nicolasem Maduro.

„Finansowanie reżimu Maduro przez Chiny pomogło przyspieszyć i przedłużyć kryzys w tym kraju.” – powiedział Pompeo, który opisał Maduro jako „żądnego władzy tyrana, który doprowadził do ruiny jego kraju i jego ludu”.

Myślę, że jest lekcja… do nauczenia się dla nas wszystkich. Chiny i inni są obłudni, domagając się nie-inwazji w sprawach Wenezueli. Ich własne interwencje finansowe pomogły zniszczyć ten kraj.” – dodał Pompeo.

Twierdząc, że chińskie pieniądze zostały wykorzystane na spłatę kumpli Maduro, zmiażdżenie działaczy na rzecz demokracji i sfinansowanie nieskutecznych programów społecznych.

Chiny, które są największym zagranicznym wierzycielem Wenezueli i szacuje się, że od 2007 r. dostarczyły do ​​62 mld USD pożyczek, zareagowały ze złością.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Lu Kang zdementował „bezpodstawne zarzuty” Pompeo i „próby oczerniania Chin i zasiedzenia niezgody między Chinami a krajami Ameryki Łacińskiej.”

Ambasador Chin w Chile, Xu Bu, był jeszcze mniej dyplomatyczny. „Pan Pompeo stracił rozum” – powiedział chilijskiej gazecie La Tercera.

Kiedy Pompeo zakończył swoją trasę po Chile, Kolumbii, Paragwaju i Peru, Juan Guaidó, wspierany przez USA lider, zaapelował do Chin o porzucenie autorytarnego spadkobiercy Cháveza.

Guaidó, uznawany za legalnego tymczasowego przywódcę Wenezueli przez ponad 50 rządów, powiedział, że Pekin znajdzie „chętnego, otwartego i bardziej wiarygodnego partnera w Caracas”, jeśli go poprze.

Analitycy podejrzewają, że pragmatyczni przywódcy chińskiej partii komunistycznej – którzy angażują się w rządy wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej – nie opłakują upadku Maduro.

Jednak trzy miesiące po tym, jak Guaidó wystosował nacisk na obalenie Maduro siły Wenezueli i wojska światowe, takie jak Chiny, Rosja i Turcja, nadal oferują wsparcie.

Lu, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych, wskazał, że amerykańskie kampanie tego nie zmienią.

„Kłamstwo pozostanie kłamstwem, nawet jeśli powtórzy się tysiąc razy.” – powiedział dziennikarzom. „Monsieur Pompeo może równie dobrze zrobić sobie przerwę”.

theguardian.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY