[OPINIA] Marcinkowska: Katedra Notre Dame w Paryżu przypadek czy profanacja?

Dodano   0  
  Loading
Katedra Notre Dame

/ fot.:Churches/Religious Sites, Sightseeing

Seria ataków na kościoły we Francji poddaje pod wątpliwość czy pożar Katedry Notre Dame w Paryżu to był przypadek. Jak donosi “Le Parisien” i “La Dépêche” od 4 lutego 2019 w różnych częściach Francji zostało zbezczeszczonych kilkanaście kościołów, które wydają się być ofiarami najbardziej rażącego antychrześcijańskiego wandalizmu.

W tym tygodniu zostały zbezczeszczone trzy kościoły; w Nîmes (Gard poludnie Francji), Lavaur (Tarn) i Houilles (Yvelines). Ostatni Kościół San Nicolás w Houilles został zaatakowany nawet trzy razy w ciągu dziesięciu dni. Podczas tych ataków wandale dokonali nieodwracalnych zniszczeń.

W departamencie Gard w Nimes zbezczeszczono bazylikę Notre Dame des Enfants (Matki Bożej Dzieci). Jak mówi “Religión en Libertad” bandyci pomalowali krzyż ludzkimi ekskrementami, splądrowali ołtarz, zniszczyli tabernakulum i ukradli poświęcone hostie, które kilka godzin później znaleziono na śmietniku.

Przedmiotem wrogiej wizyty także była katedra w Lavaur (Tarn), na szczęście straż pożarna zareagowała szybko i ogień pochłonął tylko część ołtarza, oraz została uszkodzona figura Chrystusa na krzyżu. Burmistrz miasta na Twitterze poinformował bandytów: „Bóg wybaczy. Ja nie!”.

Podobnie kościół Notre Dame w Dijon (departament Côte-d’Or), na wschodzie Francji, ucierpiał na skutek splądrowania ołtarza głównego, a poświęcone hostie zostały zabrane z tabernakulum, rozrzucone na ziemię i zdeptane. Na peryferiach Paryża, w departamencie Yvelines, również kilka kościołów doznało znacznych uszkodzeń.

Jakby na to nie patrzeć akty wandalizmu z ostatniego miesiąca mają ewidentny charakter antychrześcijański. Wandalizm i profanacja nie muszą nosić „podpisu”, mówią same za siebie.

Pijani z zacieklej nienawiści barbarzyńcy, atakując symbole chrześcijaństwa, chcą nadać swoim czynom, wyraźny wymiar antyreligijny. Hierarchowie kościelni, politycy i media wolą milczeć, tylko enigmatyczne informacje przenikają do wiadomości publicznej. Nikt nie che wypowiadać się na temat antychrześcijańskiego zagrożenia naszej kultury, mając nadzieję, że sprawa jakoś sama się ułoży.

W tym kontekście ostatnia tragedia, pożar Katedry Notre Dame jest szczególnie ważny i niesie z sobą duży znak zapytania. Czy ten symbol naszej kultury i chrześcijaństwa został specjalnie podpalony, czy to był tylko bardzo nieszczęśliwy przypadek?

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY