Plany przekopu Mierzei Wiślanej niepokoją Kaliningrad

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

“Plany budowy w Polsce kanału przez Mierzeję Wiślaną stanowią zagrożenie dla ekologii, samej mierzei i wywołują obawy w Kaliningradzie.” – powiedział gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow.

Alichanow oświadczył, że bez uzgodnienia ze stroną rosyjską projekt jest niezgodny z prawem. Jako że dotyczy interesów obu sąsiadujących państw – Polski i Rosji.

“Niestety, nasze instrumenty są niewystarczające, aby rozwiązać problem”. – zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że rosyjskie MSZ “zdoła wezwać” stronę polską do “wypełnienia zobowiązań, które istnieją między naszymi państwami“.

Alichanow podważał argumenty strony polskiej. Twierdzi, że budowa kanału umożliwi żeglugę bez przeszkód do portu w Elblągu.

“Nikt nigdy nie odmawiał im tego prawa i nie ma żadnych problemów” – zapewnił.

Gubernator mówił też, że działania polityków nie wpływają na kontakty społeczne i biznesowe Kaliningradu z sąsiednimi regionami Litwy i Polski.

Dodatkowo, wymienił corocznie organizowane forum regionów partnerskich obwodu kaliningradzkiego i forum przedsiębiorców regionu bałtyckiego.

“Kontakty biznesowe, kontakty na szczeblu miast i regionu są na dobrym poziomie, tutaj – jak mi się wydaje – nie doszło do poważnego ochłodzenia.” – przekonywał.

Przypomniał także, że realizowane są programy współpracy transgranicznej: Rosja-Polska (62,3 mln euro) i Rosja-Litwa (25 mln euro). Ich celem jest współpraca w sferze gospodarczej, środowiskowej, społecznej i kulturalnej.

portalmorski.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY