Ekshumacja w Treblince: “wywoła poważne obawy żydowskie” – Braun odpowiada!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Kilka dni temu do polskiej ambasady w USA wpłynął list od Matthew Boyse z Departamentu Stanu z biura ds. stosunków z Europą, w którym ostrzegł polskie władze przed pracami w Treblince. Ekshumacja w tym nazistowskim obozie musi zaczekać, gdyż wg. rozporządzenia min. zdrowia z 2001 roku do 15 kwietnia można takie prace przeprowadzać.

W liście od Matthew Boyse było zamieszczone takie ostrzeżenie – “To – z czego niewątpliwie zdajecie sobie sprawę – wywoła to poważne obawy natury religijnej dotyczące jakichkolwiek planowanych ekshumacji obejmujących miejsca pochówku żydowskich ofiar Holokaustu”.

Dodał także – “Jakiekolwiek ekshumacje będą przeprowadzone tylko pod warunkiem odpowiednio wcześniej przeprowadzonych konsultacji ze środowiskami żydowskimi w Polsce” – zaznaczając podległość IPN wobec żydowskich diaspor.

Czytaj więcej: Znasz historię ONR? Zobacz najnowszy spot! [WIDEO]

Konfederacja w obronie polskiej racji stanu

W tej sprawie została zwołana o godzinie 11. konferencja prasowa z udziałem jednego z liderów Konfederacji, z Grzegorzem Braunem. Wyjaśnił on na niej przyczyny takiego zachowania polskich władz, a także stanął w obronie polskich badaczy naukowych.

Ekshumacja w Treblince nie odbędzie się, gdyż prace badawcze na terenie dawnego niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady odwołała prokuratura krajowa.

“Polska nie wstała z kolan, Polska zmienia klęczniki. Jest to wahanie się postmagdalenkowych władz, na którym z nich spędzają więcej czasu”

– powiedział Grzegorz Braun.

Podczas konferencji nie pierwszy raz zaznaczył skąd pochodzi państwo Izrael- “Państwo położone w Palestynie” – cytowała dziennikarka Radio Maryja, Zuzanna Dąbrowska.

“Zaniechanie ekshumacji w Treblince, czyni korespondencje amerykańskiej osoby z niższą rangą, z drugiego szczebla z polską ambasadą – podnosi do rangi dyktatu dyplomatycznego” – zauważył kandydat do europarlamentu.

“Konfederacja jeśli uzyska mandat do sprawowania władzy to będzie stać na przeszkodzie, ograniczając naruszanie naszej suwerenności przez obcą dyplomację. Będziemy bronić wolności polskich mediów oraz gospodarkę, a także upominać się o wolność badań naukowych” – powiedział Braun.

Całość konferencji w materiale poniżej:

https://www.facebook.com/jkm.wolnosc/videos/848061032227659/?notif_id=1555318926575548&notif_t=live_video

newsweek/media narodowe

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY