Stratolaunch na drodze do monopolizacji rynku satelitarnego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@Stratolaunch

Firmie Scaled Composites udało się wypuścić w dziewiczy lot największy samolot tego typu na świecie o nazwie Stratolaunch. W przyszłości ma wzlatywać na wysokość 10 km skąd wypuszczane byłyby rakiety z satelitami na pokładzie. Konstruktorzy zapewniają, że to jest wydajniejsza metoda wynoszenia w przestrzeń kosmiczną grupy satelitów.

Stratolaunch to samolot składający się z dwóch kadłubów połączonych skrzydłami o rozpiętości 117 metrów – największa na świecie. Dla przykładu skrzydła w Airbusa A380 posiadają 79,75 m.

Czytaj więcej: Wielkie zamieszanie u Kukiza! Marszałek Tyszka wyrzucony: „Nie płacił składek”

Maszynę napędzają silniki używane przez Boeing 747. Na każde skrzydło przypadają 3 silniki co daje łącznie, aż sześć sztuk na tą ogromną konstrukcję.

Stratolaunch ma osiągać pułap 10 km, skąd nastąpi start niewielkich rakiet zdolnych wynieść w przestrzeń kosmiczną satelity. Według konstruktorów i pomysłodawców projektu jest to tańszy i bardziej efektywny sposób na wynoszenie satelitów niż obecnie stosowane duże rakiety z powierzchni Ziemi.

Podczas swojego dziewiczego lotu, maszyna uzyskała wysokość 5 182 m podczas 2,5 godzinnego pobytu w przestrzeni powietrznej oraz szybkość 304 km/h.

Zadowolenie na twarzy dyrektora

Pilot Evan Thomas przekazał dziennikarzom swoje pierwsze odczucia. Zachwalał maszynę oraz lot był dla niego fantastyczny. Także przez większość czasu samolot zachowywał się zgodnie z przewidywaniami.

Natomiast dla dyrektora generalnego projektu Jean Floyd – “Dzisiejszy lot pozwoli przybliżyć nasz cel, jakim jest zaproponowane alternatywy dla systemów wprowadzania satelitów na orbitę z ziemi”.

Firma Stratolaunch powstała w 2011 r. a jej założycielem był nieżyjący już Paul Allen, jeden z twórców Microsoftu. Konkurentem dla Stratolaunch jest firma Virgin Galactic brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, która również opracowała samolot do wystrzeliwania satelitów z dużej wysokości.

onet/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY