Szczyt UE-Chiny: “To forma cywilizowania ChRL”

Dodano   0  
  Loading

/ fot. kresy24

W opinii Artura Wróblewskiego szczyt 16-stu państw Unii Europejskiej i Chin jest pewną formą cywilizowania ChRL. W rozmowie z Polskim Radiem uznał, iż format spotkania daje możliwość na pozyskanie dla Europy Środkowo-Wschodniej różnych inwestycji.

W Dubrowniku w Chorwacji odbył się wczoraj szczyt 16 krajów UE z Chinami. Niespodziewanie dołączyła również Grecja poszerzając układ do 17. państw. Doszło na nim również do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Chin Li Keqiangiem.

Czytaj więcej: Niesamowity start rakiety Falcon Heavy! Historyczny moment dla SpaceX

Zdaniem eksperta Artura Wróblewskiego sankcje nałożone na Chiny przez USA to forma przymuszenia na otwarcie się tego kraju na nowych inwestorów – “USA po to nałożyły cła karne 250 mld dolarów, by przymusić Chiny do niesubsydiowania przemysłu, otwarcia na inwestorów zagranicznych, nie żądania od firm amerykańskich i europejskich ujawniania know-how w momencie wejścia na rynek chiński oraz nie manipulowania wartością waluty” – wyjaśnia.

Orban zadowolony z formatu spotkań z Chinami

Premier Węgier Victor Orban jest przekonany, że format 16+1, służy prawdziwym interesom Europy. Ocenił, iż polityka krajów środkoweuropejskich opiera się na zdrowym rozsądku oraz racjonalności, dlatego że ich polityka międzynarodowa oparta jest na “wzajemnym szacunku”.

Premier Mateusz Morawiecki w podczas briefingu na pokładzie samolotu powiedział –

“Premier Chin przyznał, że taki stan rzeczy, w którym Polska notuje znaczący deficyt handlowy z Chinami, nie może trwać zbyt długo i rozumie nasze uwagi, nasze zastrzeżenia, nasze podejście do polityki handlowej, reakcja była bardzo konstruktywna”.

“Obiecał działania zmierzające do tego, żeby handel odbywał się bardziej na zasadzie zrównoważonej” – dodał szef rządu.

Szczyt szefów rządów państw grupy odbył się po raz ósmy. Spotkania tego typu odbywają się od 2012 roku.

pr24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY