Papież Benedykt XVI: pedofila narodziła się wraz z upadkiem moralnym 1968 roku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Emerytowany papież Benedykt XVI wyraził opinię, że pedofilia w Kościele narodziła się wraz z „upadkiem” moralnym 1968 r. Media opublikowały esej, w którym papież Ratzinger analizuje nadużycia w Kościele i dziękuje Franciszkowi za podjęte starania.

Episkopat publikuje dane na temat pedofilii w polskim Kościele
Od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15…

Zdaniem prawie 92-letniego poprzedniego papieża, który ustąpił z urzędu w 2013 r., powodem tego, że problem pedofilii osiągnął tak duże proporcje, jest „nieobecność Boga” w życiu społecznym w rezultacie zmian w moralności.

W obszernym tekście napisanym po lutowym szczycie w Watykanie na temat ochrony nieletnich, zwołanym przez Franciszka, Benedykt XVI ocenił, że „upadek” obyczajów w wyniku rewolucji seksualnej 1968 r., naznaczony przez „bezprecedensowy radykalizm”, a także proces osłabienia „chrześcijańskiej koncepcji moralności” leżą u podstaw kryzysu nadużyć w Kościele.

„W ciągu dwudziestolecia między 1960 a 1980 r. poprzednie standardy normatywne dotyczące seksualności całkowicie upadły i narodziła się nowa normatywność, która była przedmiotem wypracowanych prób rozłamu” – napisał Benedykt XVI. Jego zdaniem miało to wpływ również na „formację księży i ich życie”.

Zaznaczył, że pamięta skutki rewolucji seksualnej na początku lat 70. w Niemczech i sceny z tamtych czasów na ulicach miast.

„Katolicka teologia moralna doznała upadku, który uczynił Kościół bezbronnym wobec zmian w społeczeństwie” – dodał emerytowany papież.

„Pamiętam, że przyjechałem do Ratyzbony w Wielki Piątek w 1970 r. i widziałem wielkie plakaty z dwiema obejmującymi się, całkowicie nagimi osobami” – dodał. Podkreślił jednocześnie, że wolność seksualna, jaka zapanowała, nie miała żadnych norm.

„Upadek mentalny był także związany ze skłonnością do przemocy. Dlatego w niektórych samolotach nie puszczano więcej filmów ze scenami seksu, ponieważ mogło dojść do wybuchu przemocy między małą wspólnotą pasażerów” – napisał emerytowany papież. Dalej zaznaczył, że „częścią fizjonomii rewolucji 1968 r. było to, że pedofilia została zdiagnozowana jako dozwolona i stosowna”.

W jego opinii „bardzo wysoka liczba przypadków redukcji do stanu świeckiego była konsekwencją tych wydarzeń”.

„Katolicka teologia moralna doznała upadku, który uczynił Kościół bezbronnym wobec zmian w społeczeństwie” – dodał emerytowany papież.

Papież emeryt opisał sytuację, jaka panowała w niektórych seminariach począwszy od lat 60., gdzie „utworzyły się kluby homoseksualne, działające mniej lub bardziej otwarcie, które w znaczący sposób zmieniły klimat w nich”. Zwrócił uwagę na brak odpowiedniego przygotowania do kapłaństwa.

Zdaniem Benedykta XVI pedofilia w Kościele stała się „ostrym” problemem od drugiej połowy lat 80.
Sprawiedliwość po ośmiu latach. Uniewinniono polskiego księdza skazanego za molestowanie
Sąd rejonowy w Jesioniku na czeskim Śląsku uniewinnił z zarzutów polskiego księdza Adama Kuszaja, który był oskarżony o seksualne wykorzystanie…

Odnosząc się do kwestii postępowań prowadzonych przez Kongregację Nauki Wiary, której Jan Paweł II powierzył kompetencje zajmowania się przypadkami czynów pedofilii i procesami kanonicznymi, przyznał, że „ciężar” tej pracy „przewyższył możliwości” kongregacji. Wynikiem tego były „opóźnienia, których należało uniknąć” – dodał były prefekt tej kongregacji za pontyfikatu polskiego papieża.

W ostatniej części rozważań Ratzinger zastanawia się, co należy zrobić w obliczu obecnego kryzysu. „Może powinniśmy stworzyć inny Kościół, by stawił czoło tym kwestiom? Taki eksperyment już był i nie powiódł się” – napisał.

„My, chrześcijanie i księża, wolimy nie mówić o Bogu, bo to nie wydaje się praktyczne” – podkreślił Benedykt XVI. Poza tym – ocenił – na Zachodzie „Bóg stał się faktem prywatnym mniejszości”.

Zaapelował o odnowę wiary. Zauważył, że wobec faktu, iż obecnie „Kościół jest powszechnie uważany tylko za rodzaj aparatu politycznego”, konieczne jest „sprzeciwianie się kłamstwom i półprawdom diabła przez całą prawdę”.

„Tak – przyznał – jest grzech i zło w Kościele. Ale także dzisiaj jest Święty Kościół, który jest niezniszczalny”.

„Na zakończenie moich refleksji chciałbym podziękować papieżowi Franciszkowi za wszystko, co robi, by pokazywać nam wciąż na nowo każdego dnia światło Boga, które nie zniknęło. Dziękuję, Ojcze Święty” – napisał Benedykt XVI.

Źródło: / PAP /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY