Smoleńsk: Duda na Wawelu, Morawiecki na Krakowskim Przedmieściu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikimedia commons

Trwają obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda odwiedził grób Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu. Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński wzięli udział w uroczystościach na Krakowskim Przedmieściu. Politycy PO uczestniczyli natomiast w obchodach na Powązkach Wojskowych.

Duda przybył na Wawel, gdzie złożył kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich. Towarzyszyli mu szef gabinetu Krzysztof Szczerski i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydent Wojciech Kolarski. Rodziców upamiętniła także Marta Kaczyńska z dziećmi.

Dziękuję za to, że akcentujemy to, że jest to dla nas tak ważne, ta pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyzny, odeszli wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa, obowiązek pamięci, bo przecież pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1940 r. – powiedział prezydent.

Przełom ws. ustawy 447! Kalinowski: „11 maja będziemy walczyć o niepodległość Polski”

Centralne uroczystości miały miejsce w Warszawie. Rozpoczęły się mszą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Wzięli w niej udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu – Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister obrony Mariusz Błaszczak, wicepremier Beata Szydło, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef MSZ Jacek Czaputowicz, były szef MON Antoni Macierewicz oraz prezes TK Julia Przyłębska.

Uczestnicy uroczystości przeszli następnie przed Pałac Prezydencki, gdzie miał miejsce apel pamięci. Po nim zostały złożone kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego przed siedzibą Garnizonu Warszawa oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na pl. Piłsudskiego.

Obchody rocznicowe odbyły się też na Powązkach Wojskowych przy pomniku upamiętniającym ofiary Smoleńska. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i poseł PO Andrzej Halicki.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY