Rząd USA rozważa sprzedaż myśliwców F-35 Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Rząd USA rozważa możliwość sprzedaży maszyn V generacji, myśliwców F-35 nie tylko Polsce, ale również Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi. Informację o tym przekazał członek Izby Reprezentantów, przedstawiciel Departamentu Obrony wiceadmirał Mathias Winter. Mają one zastąpić starsze maszyny w polskiej armii.

W pisemnym raporcie przesłanym Izbie Winter podkreślił, że rząd USA odpowie na wszelkie oficjalne wnioski dotyczące informacji o myśliwcach F-35 i warunkach ich zakupu. Winter zajmuje się w Pentagonie właśnie sprawami dotyczącymi tych myśliwców. 

Czytaj więcej: Papież Franciszek: nie należy bać się migrantów

Myśliwce F-35 zostały zakupione przez Belgię. Do 2030 roku do kraju mają zostać 34 myśliwce V generacji za łączną wartość 4 mld euro. Wybrano je zamiast europejskiego Eurofighter Typhoon. Zastąpią one maszyny F-16.

Minister Obrony zadowolony z doniesień

“Skoro strona USA mówi o tym publicznie to znaczy, że zakup samolotów F-35 może być przyśpieszony. Cieszę się z tej informacji. Przygotowałem podstawy prawne i finansowe, aby nabyć przynajmniej 32 samoloty V generacji” – powiedział w rozmowie z TVP INFO Mariusz Błaszczak.

“Chcemy zamienić stare postsowieckie myśliwce, na maszyny V generacji” – podkreśla minister obrony.

wpolityce

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY