Imam w Pradze wzywa muzułmanów, zwłaszcza mężczyzn, do uzbrojenia się

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Basic cadets kneel during maghrib, or sunset prayers, in Jacks Valley's Muslim chapel July 22, 2012. Islam typically requires five daily prayers, to be done before sunrise, at noon, in the mid-afternoon, just after sunset and before going to bed for the evening. (U.S. Air Force photo/Don Branum)

Imam Leonid Kushnarenko to islamski kaznodzieja w Czechach i przewodniczący praskiej wspólnoty muzułmańskiej. Spotkał się z ostrą krytyką po tym, jak nakazał muzułmanom uzbroić się po strzelaninie w Christchurch w Nowej Zelandii.

Po strzelaninie w Nowej Zelandii przywódca myśli islamskiej ogłosił wezwanie, by muzułmanie uzbroili się.

W swoim poście imam napisał: „W świetle ostatnich tragicznych wydarzeń informuję wszystkich naszych członków, zwłaszcza mężczyzn, wszystkich, którzy chcą… uzbroić się, by chronić swoje zdrowie i własność. Skontaktuj się ze mną, a pomogę ci. Salam alaikum,”

Sprzeciw wobec wezwania imama pochodzi od niektórych osób z samej społeczności muzułmańskiej. W rzeczywistości praska społeczność muzułmańska wydała oświadczenie na Facebooku.

„Każde oświadczenie lub akt przewodniczącego Kushnarenko jest jego prywatną działalnością i nie odzwierciedla opinii muzułmanów mieszkających w Pradze lub Czechach” – czytamy w oświadczeniu.

Po fali krytyki Kushnarenko stwierdził: „To kwestia zapobiegania. Powiedziałem to, aby zapobiec głupcom chodzenia do meczetu i robieniu złych rzeczy.”

Szef czeskiego Centrum Społeczności Muzułmańskich, Muneeb Hassan Alrawi, również skomentował oświadczenie imama. Stwierdził, że nie popiera go i określił jego nakaz jako „zły krok”.

Komentarze Imama Leonida Kushnarenko pojawiły się po tym, jak turecki prezydent Erdoğan został skazany za zachowania po strzelaninie w Nowej Zelandii. Prezydent Turcji pokazał także zdjęcia ze strzelaniny na jednym z jego wieców politycznych.

Erdoğan poszedł o krok dalej. Powiedział Nowozelandczykom i Australijczykom w rocznicę bitwy o Gallipoli, że anty-muzułmańscy turyści będą „odsyłani do trumien jak ich dziadkowie”.

voiceofeurope.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY