Quebec wprowadza zakaz symboli religijnych w pracy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Pracownicy instytucji publicznych będą mięli kategoryczny zakaz noszenia w pracy symboli religijnych. Tyczy się to również elementów ubrania świadczącego o ich wierze.

Zakazem zostaną więc objęte np. krzyżyki, żydowskie jarmułki czy muzułmańskie chusty. Nowe rozporządzenie będzie dotyczyć tylko nowych pracowników.

Projekt prawa został przedstawiony przez ministra ds. imigracji, różnorodności i inkluzyjności. Wejdzie w życie już niedługo, mimo licznych protestów zwierzchników religijnych i niektórych polityków.

W Quebecu to nie pierwszy atak na obecność religii w miejscach publicznych. W 2017 r. zakazano tam muzułmankom całkowitego zakrywania twarzy. Potem, w czerwcu zeszłego roku zakaz ten został uchylono.

Kilka tygodni temu władze miejskie Montrealu poinformowały, że w budynku urzędu miasta po trwającym obecnie remoncie nie będzie już krzyża.

“Umieszczono go tam w całkiem innej epoce, dziś społeczeństwo się zmieniło i jest reprezentowane przez demokratyczne instytucje, które muszą być świeckie, neutralne i otwarte na obywateli” – oświadcza kanclerz miasta.

Przeciwko decyzji protestuje arcybiskup Montrealu. Podkreśla że krzyż wskazuje jedynie na korzenie kraju i jest symbolem szacunku względem wszystkich ludzi.

tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY