Odkrycie materii organicznej na meteorycie pochodzącym z Marsa – przełom w badaniu Czerwonej Planety?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. NASA

Na znalezionym meteorycie sprzed 40 lat pochodzącym z Marsa odszukano skamieniałe pozostałości materii organicznej. Prawdopodobnie są to bakterie. Możliwe, że odkrycie węgierskich naukowców wpłynie na badania śladów życia na Czerwonej Planecie.

Dotychczas na Marsie żadna sonda nie odnalazła organizmów żywych. Naukowcy nieustannie badają planetę pod tym względem, pragnąc znaleźć dowód na istnienie życia w przeszłości. Odkrycie jest kolejnym o podobnym charakterze.

Czytaj więcej: Ogólnopolska manifestacja #STOP447 w obronie Polski przed roszczeniami żydowskimi

Na łamach pisma “Open Astronomy”, węgierscy badacze z Centrum Badań Astronomicznych i Nauk o Ziemi Węgierskiej Akademii Nauk – starają się przekonać świat, iż ich znalezisko może być przełomem w poszukiwaniu życia na Czerwonej Planecie.

40 lat temu japońscy naukowcy znaleźli marsjański meteoryt o nazwie ALH-77005 w Allan Hills na Antarktydzie. Zauważyli oni na nim niezwykłe struktury.

“Nasza praca ma dużą wagę, ponieważ łączy planetologię z biologią, chemią i nauką o środowisku, więc może interesować specjalistów z tych dziedzin” – mówi Ildikó Gyollai, współautorka publikacji.

“Może zaciekawić planetologów, a także ekspertów zajmujących się meteorytami, astrobiologią, pochodzeniem życia i całe społeczeństwo, ponieważ dostarcza obecne w meteorytach przykłady nieznanych wcześniej aspektów działania mikrobów” – przekonuje dalej.  

To nie pierwszy meteoryt, w którym naukowcy znaleźli domniemane skamieniałe ślady życia. Najsłynniejszym jest Allan Hills 84001. Tymczasem, czy życie na Marsie rzeczywiście istniało – wciąż nie wiadomo.

pap/tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY