Rekordowa liczba cudzoziemców otrzymała polskie obywatelstwo

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. glavcom.ua

W 2018 roku polskie obywatelstwo otrzymała rekordowa liczba imigrantów. Najwięcej z nich stanowili Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie.

Polskie obywatelstwo stosunkowo łatwo otrzymują imigranci, którzy wykażą, że mają polskie korzenie. O polski dokument najwięcej wniosków składają imigranci z Ukrainy, Białorusi, Wietnamu czy Rosji.

W roku 2018 padła rekordowa liczba cudzoziemców, którzy otrzymali polskie obywatelstwo – prawie 5,2 tys. Większość z nich w uzasadniała nabycie dokumentu względami rodzinnymi – małżeństwem, chęcią posiadania potomstwa, czy też wieloletnim zamieszkiwaniem na terenie Polski.

“Chętnie tutaj przyjeżdżają, ponieważ na wschodzie Polska cieszy się dobrą opinią. Decyduje o tym przede wszystkim szybko rozwijająca się gospodarka” – komentuje dla portalu gosc.pl prof. Kazimierz Kik.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy rzucili się na mieszkania w Polsce – od kilku lat intensywnie wykupują polskie nieruchomości

Rośnie również liczba imigrantów, którzy chcą zamieszkać w Polsce. Tylko od 2010 roku do maja 2018 roku do Polski przybyło ponad 535 tysięcy Ukraińców – wynika z oficjalnych danych. Szacuje się jednak, że w Polsce może pracować ponad dwa miliony obywateli tego kraju.

Liczba wiz wydawanych Ukraińcom także rośnie ogromnym tempie – w 2016 r. wydano ich 652 tys., a w roku 2017 już 845 tys. Polskie placówki konsularne wydały w okresie 2014–2016 łącznie ponad 3 mln wiz, w tym imponującą liczbę wiz pracowniczych – aż 1,3 mln.

Dane wydają się zatrważające zwłaszcza wtedy kiedy porównamy je z liczbą wiz wydawanych przez placówki chociażby w Czechach, Słowacji i Węgier – tam wydano ich jedynie 16 tys., a więc ponad 180 razy mniej.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY