[WYDARZENIE] Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Po raz szósty ulicami Warszawy przejdzie Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan. Odprawiona będzie ona w sobotę 6 kwietnia br. Rozpocznie ją Msza Święta o godzinie 12.30 w kościele pw. św. Klemensa na ulicy Karolkowej 49 w Warszawie.

Powodem dla którego każdego roku idziemy ulicami Warszawy z modlitwą jest nieustannie zła sytuacja chrześcijan w bardzo wielu miejscach świata. „Chrześcijanie cierpią dla Chrystusa”, to stałe hasło naszej modlitwy.

Chrześcijanami na świecie w większości nie przejmują się także polscy i europejscy politycy, którzy powinni czuć zobowiązanie wobec wspólnoty wierzących, której tradycja konstytuuje fundamenty naszej cywilizacji.

Prześladowania chrześcijan mają zresztą różną formę. Nie zawsze jest to męczeństwo krwi, niejednokrotnie jest to wykluczenie społeczne, polityka łamaniu sumień w życiu zawodowym i publicznym. Dotyczy to coraz szerszego kręgu grup chrześcijan, w krajach gdzie formalnie prześladowań nie ma, głosi się pełną realizację praw człowieka i wolność sumienia.

Według raportu “Pomocy Kościołowi z Potrzebie”, co czwarty chrześcijanin – 550 milionów osób – w stopniu mniej lub bardziej dotkliwym cierpi z powodu wyznawanej wiary. Dla około 200 milionów prześladowanie jest kwestią bezpośredniego zagrożenia.

Raport wspomina tylko jednym kraju europejskim w kontekście prześladowań – jest nim Białoruś – jednak na naszym kontynencie sytuacja jest coraz trudniejsza, ponieważ chrześcijanie stali się mniejszością doświadczającą niechęci zarówno ze strony współobywateli jaki i polityków decydujących o kształcie prawa w poszczególnych państwach.

Jednym z największych wrogów współczesnych chrześcijan jest obojętność opinii międzynarodowej wobec ich losu. Rozmaite tożsamości doświadczają dzisiaj szczególnej opieki prawnej w wymiarze międzynarodowej, podczas, gdy o zabijaniu chrześcijan mówi się bardzo niewiele. Pozostaje zaangażowanie społeczne na rzecz zmiany tej sytuacji i modlitwa. Ten drugi obowiązek chcemy w jakiejś mierze realizować podczas corocznej Drogi Krzyżowej w intencji prześladowanych chrześcijan.

Droga Krzyżowa rozpocznie się 6 kwietnia 2019 roku, poprzedzi ją Msza Świętą o godz. 12.30 w kościele pw. św. Klemensa na ulicy Karolkowej 49 w Warszawie. Procesja wyruszy około godziny 13.30 spod kościoła oo. redemptorystów i ulicami Warszawy przejdzie aż do żoliborskiej parafii św. Stanisława Kostki na ulicy Hozjusza 2.

Organizatorami Drogi Krzyżowej są Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Warszawskiej, Chrześcijański Kongres Społeczny, Fundacja Christiania oraz Fundacja Świętego Benedykta. Honorowym patronem wydarzenia jest Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY