Egipt: 18 osób skazanych za powiązania z ISIS

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na dożywocie skazał sąd w Kairze 18 osób. Oskarżono ich o przynależność do tzw. Państwo Islamskiego (ISIS) oraz planowanie zamachu na chrześcijański kościół w Aleksandrii – poinformowało w sobotę źródło w egipskim sądownictwie.

Skazani mieli stworzyć islamistyczną komórkę powiązaną z ISIS. Ponadto mięli również planować serię skoordynowanych zamachów samobójczych. Na kościół w Aleksandrii w lipcu 2017 roku i sklep sprzedający alkohol w mieście Damietta, na północy Egiptu.

Według sądu część skazanych przeszła „szkolenie wojskowe” w Libii i Syrii.

Ponadto 12 osób zostało skazanych na kary od 10 do 15 lat więzienia za udział w przygotowywaniu ataku w Aleksandrii. Jak również ataku na egipskie siły bezpieczeństwa i za zakłócanie porządku publicznego.

Na półwyspie Synaj aktywne są grupy dżihadystyczne. Regularnie przeprowadzają ataki na siły zbrojne i siły bezpieczeństwa Egiptu. Dzieje się tak od czasu gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony w 2013 roku przez wojsko. Nastąpiło to po masowych protestach przeciwko jego islamistycznym rządom.

W lutym br. władze rozpoczęły operację antyterrorystyczną pod kryptonimem „Synaj” w celu wyeliminowania z kraju dżihadystów związanych z ISIS. Według oficjalnych danych od początku tej operacji zginęło ok. 600 radykałów i ok. 40 żołnierzy.

Źródło: / PAP /

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY