Podejrzany o zniszczenie pomnika bohaterów z NSZ aresztowany

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Mężczyzna (49 lat) z powiatu żywieckiego podejrzany o zniszczenie pomnika żołnierzy NSZ w Milówce został aresztowany przez policjantów na polecenie prokuratury. Zatrzymanemu grozi do pięciu lat więzienia.

Mieszkaniec powiatu żywieckiego 2 marca oblał czerwoną farbą pomnik upamiętniający żołnierzy z oddziału Antoniego Bieguna “Sztubaka”. Po II wojnie światowe służyli oni w zgrupowaniu Henryka Flamego “Bartka” walcząc z komunistycznym reżimem. Mężczyzna został aresztowany dzisiaj rano.

O aresztowaniu powiedziała rzecznik żywieckiej policji Mirosława Piątek – “Policjanci z komisariatu w Rajczy wykonali oględziny miejsca, zabezpieczając ślady i przedmioty, które mogły mieć związek ze zdarzeniem. Od tego czasu intensywnie pracowali nad sprawą. Ustalili, że sprawcą znieważenia jest 49-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Rano mężczyzna został zatrzymany” .

Czytaj więcej: Braun – daniem głównym ma być Polska

Zatrzymany usłyszał znieważania pomnika i zniszczenia mienia. Koszt renowacji pomnika żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych został oszacowany na 1,2 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

“Prokurator objął podejrzanego policyjnym dozorem. Mężczyzna nie przyznaje się. Odmówił składania zeznań” – dodała Piątek.  

Monument został postawiony w 2015 roku, aby upamiętnić żołnierzy “Sztubaka”. Pomnik jest w postaci głazu z zamieszczoną tablicą z wypisaną inskrypcją – “W hołdzie żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych ppor. Antoniego Bieguna »Sztubaka« ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego »Bartka«, poległym w walce, zamordowanym i represjonowanym przez władzę komunistyczną. Walczyli o wolną Polskę i godność człowieka”.

tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY