Zakaz handlu w niedzielę problemem dla szukających pracy studentów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Chętnie bym znalazł pracę jako sprzedawca, ale nie jest to możliwe” – mówi Alan, student studiów dziennych. Tak jak wielu jego kolegów, studentów dziennych, uczy się od poniedziałku do piątku, a w weekendy stara się dorobić.

Niestety, ustawa zakazująca handlu w niedzielę bardzo to utrudnia.

40 tysięcy studentów bez pracy

Jak pokazują ostatnie badania, od czasu jego wprowadzenia, dorywczą pracę mogło stracić prawie 40 tysięcy studentów.

Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych podkreśla, że zakaz “w pierwszej kolejności studentom odbiera możliwość pracy”.

Pracodawca w pierwszej kolejności będzie dbał o to, żeby zapewnić ciągłość pracy osobom, które pracują u niego na stałe, na pełen etat” – tłumaczy.

Większość studentów dziennych pracowała i jeśli te cztery niedziele odpadną, to ciężko zarobić cokolwiek” – przyznaje młoda studentka.

Odczucia studentów znajdują realne odzwierciedlenie w badaniach.

Ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, Profesor Marian Noga, szacuje, że około 35 tysięcy studentów straciło pracę, a ponad trzy tysiące chciałoby pracować, ale nie ma takich możliwości.

Chodzi głównie o studentów dziennych, którzy studiują od poniedziałku do piątku, a czas na pracę mają tylko i wyłącznie w weekendy.

Decyzje dotyczące zakazu handlu utrudniły im maksymalnie życie” – ocenia ekonomista.

“Bojaźń o swoją przyszłość”

Dodaje również, że młodzi ludzie najczęściej szukają pracy w usługach i gastronomii, a większość jej nie znajduje. Zaznacza, że w niektórych przypadkach może to nawet “uniemożliwić im studiowanie“.

W usługach i handlu zatrudnienie stracili niemal wszyscy studenci, którzy pracowali w weekendy. Większość nie znalazła innej pracy, choć szukała.

Teraz znajdują się w okresie poszukiwania, niepewności i bojaźni o swoją przyszłość” – podkreśla profesor.

Rząd nie wyklucza, że wprowadzi zmiany w ustawie o zakazie handlu. Na razie prowadzi własne badania.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii zapewniła, że resort sprawdza, “jak zamknięcie sklepów w niedziele wpływa na zachowania konsumenckie”.

Analizujemy paragony piątkowe i poniedziałkowe” – dodała.

Wydaje nam się, że analiza paragonów nie przywróci pracy studentom i nie pomoże im w utrzymaniu się.

tvn24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY