Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich – oburzenie internautów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Laptop.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. unsplash.com

Parlament Europejski przyjął na dzisiejszym posiedzeniu dyrektywę, która w ostatnim czasie przysporzyła wiele kontrowersji. Nowa regulacja ma chronić autorów materiałów. Administratorzy będą zmuszeni do skuteczniejszego filtrowania treści, by zapobiec łamaniu nowych przepisów.

Parlament Europejski z 348 głosami za przyjął dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. 274 europosłów było przeciwko. Przeciwnicy określili ją jako ACTA2 wymierzona przeciwko internautom, zwolennicy cieszą się na uregulowanie kwestii praw autorskich.

Największe kontrowersje wśród społeczności budzi artykuł 11 i 13. Pierwszy z nich ma na celu ochronę materiałów licencjonowanych przed częściową lub całkowitą publikacją. Błędnie przyjmuje się, że linkowanie stron będzie płatne, gdyż będzie możliwość udostępniania materiałów.

Z kolei artykuł 13 mówi o wprowadzeniu obowiązku na administratorów portali filtrowania treści zamieszczanych na nich przez użytkowników. Odpowiedzialność za umieszczenie treści objętych prawami autorskimi przez internautów spadnie na administrację portali.

Głosy w sieci

Dyrektywa przyjęta przez Parlament Europejski budzi wśród internautów różne emocje. Od pozytywnych po negatywne.

Czytaj więcej: Kontrowersyjne zapisy oddalają decyzje w sprawie ACTA 2

Przeciwko tej ustawie walczył europoseł z partii KORWiN Dobromir Sośnierz – “Każdy uważa, że zarabia za mało. Zapytajmy twórców dlaczego zakładają kanały na YouTube? Robią to dobrowolnie, bo się to zwyczajnie opłaca. Trzeba przyjrzeć się jak to wygląda w rzeczywistości. (…) ACTA 2 to wstęp do cenzury. To kolejna faza kontroli państwa w Internecie” – mówił w Telewizji Republika.

Jakub Kulesza, wiceprezes partii KORWiN napisał – “PE przyjął ACTA2. 18 polskich europosłów głosowało za. Do zablokowania wystarczyło przekonać 37 europosłów do zmiany zdania”.

Z kolei inni użytkownicy Twittera wypowiadają się pozytywnie na ten temat.

Dziennikarz Marek Kacprzak powiedział – “Jest szansa, że twórcy nie będą notorycznie okradani za swoją pracę. PE przyjął dyrektywę w sprawie praw autorskich w internecie”.

Natomiast użytkownik o nicku @kalinospl polecił artykuł z portalu Komputer Świat – “Dobrze wytłumaczone o co chodzi z artykułami 11 i 13 w tzw. ACTA2”.

Komputer Świat/Do Rzeczy

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY