Koniec internetu mobilnego w Polsce? Wszystko ku temu zmierza

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Autorzy najnowszego raportu Instytutu Łączności oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji są zgodni. Jeśli nic się nie zmieni, to najpóźniej za 3 lata internet mobilny w Polsce się skończy.

Sieć piątej generacji

Co w takim razie z siecią 5G?

Testy sieci 5G trwają już m.in. w Łodzi i Warszawie. Na jej upowszechnienie będziemy musieli, jednak jeszcze trochę poczekać. Zdaniem prezesa T-Mobile Polska powszechny dostęp do sieci 5G to kwestia około 6 lat.

“Powszechny dostęp do sieci piątej generacji i uzyskanie przez nią dużego znaczenia w kontekście łączenia się z internetem przez gospodarstwa domowe to kwestia 6-8 lat.” — mówił Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

“W tym roku będziemy testować sieć w kolejnych dużych miastach. Ale nie mogę zdradzić jeszcze w których.” – tłumaczył.

Eksperci Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji są zdecydowanie nie tak optymistyczni. Ostrzegają, że bez zmiany i dopasowania prawa wdrożenie 5G w Polsce może okazać się w ogóle niemożliwe.

Normy PEM

Przy obecnych normach pola elektromagnetycznego, np. w przypadku województwa mazowieckiego uruchomienie sieci 5G byłoby całkowicie niemożliwe na 80% nadajników. Najnormalniej w świecie normy zostałyby przekroczone.

Normy PEM w Polsce należą do najbardziej restrykcyjnych w Europie zarówno w zakresie poziomu pól, jak i sposobu ich pomiaru. Odbiegają one nawet 100-krotnie od obowiązujących norm w Europie.

Dlaczego? Przyczyna jest prosta – oparto je na założeniach sprzed okresu dostępności telefonu komórkowego, kiedy dysponowano znacznie mniejszą niż obecnie wiedzą na temat pól elektromagnetycznych.

Jak to w Polsce bywa – przez lata nikt prawa nie zmienił.

Eksperci alarmują już od dawna, że implementacja 5G w Polsce nie będzie możliwa, dopóki zmianie nie ulegną dopuszczalne poziomy pola elektromagnetycznego.

Co więcej, według wyliczeń autorów raportu Instytutu Łączności, obecnie obowiązujące normy PEM nie tylko wstrzymają wdrożenie 5G w Polsce, ale także spowodują, że w ciągu najbliższych lat internet mobilny przestanie działać, co niestety w Warszawie odczuwalne jest już dziś.

businessinsider.com.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY