Franciszek nie przyjął dymisji francuskiego kardynała uwikłanego w aferę pedofilską

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Papież Franciszek nie przyjął dymisji francuskiego kardynała Philippe Barbarina, metropolity Lyonu. Purpurat poinformował, że złożył ją na ręce Głowy Kościoła podczas ostatniej wizyty w Watykanie. Jest to związane z wyrokiem sądu za niezgłoszenie pedofilii.

Kardynał Barbarin poinformował w swoim oświadczeniu, że papież Franciszek nie przyjął jego dymisji z urzędu wikariusza Lyonu. Głowa Kościoła powołała się na domniemanie niewinności.

Czytaj więcej: Zaleje nas ukraiński drób? KE dogadała się z Ukrainą: „Polska nie protestowała”

Purpurat został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności przez francuski sąd związku z niepoinformowaniem władz o molestowaniu dzieci przez jednego z księży jego diecezji.

Ksiądz Bernard Preynat został oskarżony za molestowanie i wykorzystanie dziesięciorga dzieci w latach 1986-91, które następnie składały zeznania przeciwko niemu w sądzie.

https://twitter.com/Laure__Robin/status/1107996546627444739

Arcybiskup Lyonu jak zaznaczał podczas rozprawy w tych latach nie prowadził jeszcze Metropolii, jednakże wyrok przyjął z pokorą – “Niezależnie od mojej opinii osobistej pragnę przede wszystkim wyrazić współczucie dla ofiar i zapewnić o mojej modlitwie w intencji ich rodzin”.

Mimo, że Franciszek nie przyjął dymisji kardynała Barbarina, ten postanowił przekazać tymczasowo kierowanie kurią księdzu Yves Baumgartenowi.

stacja7

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY