Prokuratura: Nie będzie ekshumacji w Jedwabnem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Mimo wcześniejszych deklaracji prezesa IPN Jarosława Szarka, ponownej ekshumacji w Jedwabnem nie będzie. Prokuratura krajowa nie widzi podstaw do wznowienia w tej sprawie. Postanowienie z czerwca 2003 roku prawomocne.

Według prokuratury krajowej wciąż brakuje odpowiednich podstaw do wznowienia badań nad zbrodnią w Jedwabnem. Rzecznik PK Ewa Bialik powiedziała dla RMF FM, że sprawa z 2003 roku zostaje prawomocnym werdyktem.

Czytaj więcej: Przełom ws. ekshumacji w Jedwabnem? IPN: „Jesteśmy gotowi”

Wówczas sprawa została umorzona, ponieważ nie udało się znaleźć wystarczających dowodów. Miałyby one świadczyć o uczestnictwo w zbrodni osób jeszcze nie osądzonych.

Ś.P. Lech Kaczyński wstrzymuje prace

Prace ekshumacyjne w Jedwabnem odbyły się na przełomie maja i czerwca 2001 roku. Miano podczas nich ustalić faktyczne informacje na temat zbrodni dokonanych 10 lipca 1941 roku na ludności żydowskiej.

Na polecenie ówczesnego ministra sprawiedliwości ś.p. Lecha Kaczyńskiego postanowiono przerwać badania. Strona żydowska prosiła o to, argumentując rzekomym godzeniem w tradycje religijne Żydów.

W ocenie IPN mord dokonany na 340 żydach spalonych w małej stodole został zrealizowany przez niemieckie oddziały, które zmusiły polskich mieszkańców do nieludzkiego czynu.

rmf24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY