Episkopat nie zgadza się na ograniczenie lekcji religii w szkołach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Episkopat Polski wydał oświadczenie, w którym krytykuje pomysł na ograniczenie lekcji religii w szkołach. Maiłoby to się wyrażać poprzez organizowanie zajęć podczas pierwszych lub ostatnich godzinach lekcyjnych.

Oświadczenie komisji wychowania katolickiego zostało wydane przez episkopat, w związku z – “Próbami ograniczania zajęć z religii w przedszkolach i szkołach publicznych” – informuje rzecznik KEP x. Paweł Rytel-Andrianik.

Biskup Mendyk przypomina, że przedszkole i szkoła ma obowiązek zorganizować zajęcia dla grupy uczniów nie mniejszej niż w liczbie siedem. Zgodę na zmniejszenie liczby godzin religii posiada wyłącznie biskup miejscowy na pisemną dyrekcji szkoły.

Czytaj więcej: Polski Kościół rozlicza się z pedofilii. Czas na inne grupy społeczne?

“Nie ma podstaw do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych. Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć” – wyjaśnia biskup pomocniczy diecezji legnickiej.

Religia nie jest przedmiotem dodatkowym

Episkopat w dalszym ciągu przypomina o tym, iż na lekcję religii zgodę wyrażają rodzice dziecka, poprzez złożenie pisemnej deklaracji. Obowiązuje ona przez cały okres nauczania w danej szkole lub do czasu jej ewentualnego wycofania.

“Religia nie jest przedmiotem dodatkowym. Jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów” – podkreślał duchowny.

Ratusz traktuje lekcje religii wybiórczo

Związku z “podwójnym” rocznikiem wchodzącym do szkół od przyszłego roku szkolnego w ratuszu zaproponowano kurii warszawskiej zmniejszenie liczby godzin lekcji religii. Zostało to podparte brakiem sal i nauczycieli. Prośbę wystosowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

“Jeśli w danej szkole będzie taki problem, dyrektor złoży prośbę do kurii. Obaj warszawscy biskupi zadeklarowali, że każdą prośbę będą rozpatrywali indywidualnie” – mówił rzecznik kurii warszawskiej x. Przemysław Śliwiński.

“Nie można tego rozpatrywać w taki sposób, że odtąd każdy uczeń pierwszej klasy będzie miał jedną godzinę religii tygodniowo. Zgoda dotyczy tylko tych szkół, w których faktycznie będą problemy lokalowe, a dyrektorzy złożą taki wniosek” – zaznacza kapłan.

wp.pl/episkopat

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY