Pionierska technologia Polaków! Pomogą chorym na cukrzycę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polacy wydrukowali w technologii 3D bioniczną trzustkę. Pionierska technologia ma szansę pomóc osobom chorym na cukrzycę. W kwietniu pierwsze testy na myszach. Zostaną im wszczepione wydrukowane płaty trzustkowe.

Pionierska bioniczna trzustka ma szansę zrewolucjonizować świat medycyny. Naukowcy z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki na kwiecień planują wszczepić płaty trzustkowe myszom, żeby sprawdzić zachowanie na żywym organizmie.

W planach są również testy na świniach mające się odbyć w październiku 2019 roku.

Czytaj więcej: Zobacz usuwany z sieci manifest zamachowca z Nowej Zelandii: „Nie jestem nazistą”

“Nikt jeszcze nie wyprodukował narządu miąższowego z pełnym unaczynieniem” – podkreślił dr hab. Michał Wszoła.

Chirurg transplantologii już wcześniej opracował metodę mało inwazyjnego leczenia powikłań cukrzycy przy użyciu endoskopowego przeszczepienia wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka.

Różnice między prawdziwą, a bioniczną trzustką

Pionierska trzustka wydrukowana w technologii 3D nie będzie pełnić tych samych funkcji zewnątrzwydzielniczych co prawdziwa. Zakłada się, że w przyszłości może przywrócić wytwarzanie insuliny u chorego na cukrzyce.

“Ludzka trzustka produkuje sok trzustkowy pomagający w trawieniu. Wokół niej jest około 1 mln wysepek trzustkowych, czyli takich małych kuleczek, składających się z komórek alfa i beta, które produkują insulinę i glukagon. Osoby z cukrzycą mają zniszczone wyspy trzustkowe” wyjaśnia dr hab. Wszoła.

https://medianarodowe.com/przewodniczaca-cdu-przestepcy-doskonale-wykorzystuja-schengen/

Proces powstawania bionicznej trzustki

Polscy badacze pobrali od zwierząt komórki wysp trzustkowych i zmieszali je z biotuszem – substancją o składzie, który umożliwia przeżycie tych komórek. Biodrukarka zaczęła układać je przestrzennie w bioreaktorze zgodnie ze wzorem, opracowanym wcześniej na komputerze. Jednocześnie przy użyciu drugiej strzykawki drukowane były naczynia krwionośne, przez które w narządzie będzie przepływała krew.

“Po wydrukowaniu takiej trzustki nie patrzyliśmy, jak ona wygląda naturalnie; w ogóle nas to nie interesowało. Przekonaliśmy się, że jesteśmy w stanie wydrukować narząd o grubości od 1 cm do 1,5 cm wysokości” – mówił specjalista.

Badania rozpoczęły się już ponad rok temu informował PAP – “Grupa polskich naukowców pracuje nad stworzeniem bionicznej trzustki”.

Badaniami polskiego konsorcjum zainteresowali się pomysłodawcy i założyciele firmy Cellink, światowego prekursora w dziedzinie biodruku 3D. Erik Gatenholm i Hector Martinez w czwartek odwiedzą laboratorium Fundacji i wezmą udział w aukcji charytatywnej w Warszawie, której celem jest pozyskanie kolejnych środków na sfinansowania badań Fundacji. 

onet.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY