MTK zagrożone amerykańskimi sankcjami: Spór o prowadzenie śledztwa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Wikimedia Commons

Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo zagroził Międzynarodowemu Trybunalowi Karnemu (MTK) sankcjami, jeżeli ten będzie prowadził śledztwo wobec amerykańskiego personelu.

Władze Stanów Zjednoczonych zagroziły MTK wprowadzeniem ograniczeń wizowych za prowadzenie dalszych śledztw wobec personelu USA. Sekretarz Stanu Mike Pompeo nie wykluczył sankcji gospodarczych.

“Ogłaszam politykę ograniczeń wizowych USA wobec tych, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za jakiekolwiek śledztwa dotyczące personelu USA” – powiedział Pompeo.

Czytaj więcej: Nowa Zelandia: 49 zabitych w ataku na meczety. Znamy narodowości zabitych

Zbrodnie wojenne powodem napiętej sytuacji?

Niejasna sytuacja w Afganistanie oraz posądzanie o dokonanie zbrodni wojennych przez USA może się źle skończyć dla sędziów i prokuratury z MTK, jeżeli tylko rozpoczną śledztwo.

Zagrożono wprowadzeniem zakazu wjazdu dla nich oraz także ewentualnym wprowadzeniem blokady finansowej oraz spraw sądowych na terenie USA.

Dalsze negocjacje z Korea Północną, sytuacja w Jemenie

Podczas konferencji prasowej Sekretarz Stanu powiedział także, że życzyłby sobie dalszych rozmów z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w sprawie denuklearyzacji.

Powiedział także, że amerykanie nie ograniczą swojego wsparcia w wojnie z Jemenem przez tamtejsza koalicję prowadzoną przez Arabię Saudyjską.

“Sposobem na złagodzenie cierpienia narodu jemeńskiego nie jest przedłużanie konfliktu przez osłabienie naszych partnerów w walce, ale przekazanie kierowanej przez Saudyjczyków koalicji wsparcia potrzebnego do pokonania popieranych przez Iran rebeliantów i zagwarantowanie sprawiedliwego pokoju”

W najbliższych dniach Pompeo uda się w podróż do Izraela, Libanu i Kuwejtu. W Jerozolimie odbędą się rozmowy z przedstawicielami Cypru i Grecji ws. bezpieczeństwa energetycznego.

TVN24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY