Dość skazywania ludzi bez dowodów! Projekt ustawy ws. “małego świadka koronnego”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jeden z liderów Konfederacji KORWIN Liroy Braun Narodowcy – poseł na Sejm RP – Piotr Liroy-Marzec, złożył projekt ustawy, który ma na celu dopracowanie art. 60kk dotyczący instytucji tzw. „małego świadka koronnego”.

Dość skazywania ludzi bez dowodów, same słowa nie wystarczą!

Z uwagi na złożenie projektu ustawy, w Sejmie odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. Bonusa RPK czy Marcina Różala Różalskiego.

Instytucja małego świadka koronnego została określona w art. 60 § 3 kodeksu karnego i znajduje zastosowanie wobec sprawcy przestępstwa, który działał wraz z innymi osobami w celu popełnienia przestępstwa.

Warunkiem koniecznym do zastosowania tej instytucji jest ujawnienie przez sprawcę odpowiednim organom ścigania informacji dotyczących osób uczestniczących w popełnieniu.

Niestety, jak pokazuje rzeczywistość – często sedno istnienia tej instytucji powoduje krzywdę niewinnych ludzi. Masowe są przypadki, kiedy to “mały świadek koronny”, często w obawie o swoje zdrowie i życie, pogrąża w śledztwie osoby postronne. Osoby, które z popełnionym przestępstwem nie miały nic wspólnego.

Co do zasady wymagane jest ujawnienie okoliczności zajścia przestępstwa organom powołanym do ścigania przestępstwa. Jednakże nie jest konieczne, aby był to organ prowadzący postępowanie przygotowawcze.

Przestępcy podają niewinnych ludzi w sądach. Pociągają ich do odpowiedzialności. Wszyscy chyba znamy sprawę pana Komendy i tutaj mógłby przytaczać nazwiska wielu ludzi, którzy zostali niesłusznie skazani i po wielu latach wyszli.” – skomentował na początku konferencji Liroy.

“Mały świadek koronny, to dzisiaj jest patologia. Ci ludzie boją się wsypywać swoich kolegów, więc po prostu sobie na celownik biorą ludzi, niewinnych. Ludzi, którzy im albo zaszli za skórę, albo po prostu jest im tak wygodnie mówić.” – ciągnął dalej.

“Dzisiaj tą ustawą, tym projektem ustawy chcemy skończyć z tą patologią!” – podsumował.

Zapraszamy do zapoznania się z 10 minutową konferencją, z której materiał dostępny jest na Facebooku:

https://www.facebook.com/KONFEDERACJA2019/videos/2180459745617136/

Facebook.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY