Rosja nie odda Wysp Kurylskich Krajowi Kwitnącej Wiśni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wyspy Kurylskie

Wyspy Kurylskie / Fot. Wikipedia Commons

Rosja nie przekaże spornych Wysp Kurylskich leżących nieopodal Japonii. Świadczyć o tym mają warunki przedstawione przez Rosjan w Tokio. Są one dla Japończyków nie do przyjęcia – ustalił rosyjski portal RBK.

Moskwa i Tokio prowadzą nadal rozmowy na temat podpisania traktatu pokojowego. Według nieoficjalnych informacji Rosja nie zamierza oddawać spornych Wysp Kurylskich.

Czytaj więcej: Katastrofa humanitarna w Wenezueli? Guaido proponuje stan wojenny

“Kreml zakłada, iż warunki postawione przez Moskwę są dla Tokio nie do przyjęcia, ale władze rosyjskie nie chcą wprost odmawiać Japonii przekazania spornych terytoriów “ze względów dyplomatycznych” – przekazało źródło RBK.

Rosyjski minister ds. zagranicznych Sergiej Ławrow mówił publicznie, że oczekuje uznania przez Japonię ustalonych wyników po II wojnie światowej.

Drugim warunkiem miałyby być gwarancje, w razie oddania wysp kurylskich przez Rosjan, nie pojawią się na nich amerykańskie bazy wojskowe.

Brak szans na na podpisanie traktatu pokojowego?

W czerwcu odbędzie się w Osace szczyt państw G20, gdzie będzie kolejna szansa na uzgodnienie warunków pokojowych oraz na którym ma się pojawić Władimir Putin.

Jednak jak zaznaczył Walerij Kistanow – “Prawdopodobieństwo postępu w tej kwestii są małe nie tylko w perspektywie szczytu, ale również do końca kadencji Premiera Japonii”.

“Dla władz w Moskwie – Kuryle stanowią pryncypialne znaczenie jako rezultat rozmów po II wojnie światowej oraz mogą stanowić przyczynek dalszych utrat ziem na rzecz innych państw” – podkreślił.

Jak wynika z przeprowadzonych sondaży na Wyspach Kurylskich – w 96 procentach mieszkańcy nie chcą oddawać tych ziem Japonii. Media publiczne w Rosji kładły nacisk na sprzeciw wobec oddania wysp.

pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY