Kraków: Nauczyciele strajkują w kuratorium

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ @Piotr Grzybowski

Nauczyciele ze związku zawodowego “Solidarność” przeprowadzają strajk okupacyjny w budynku małopolskiego kuratorium oświaty. Jest ich ok. 10, ale grupa ta ma się powiększyć. Związkowcy domagają się spotkania z premierem i szefem MEN.

Związkowcy deklarują, że nie przerwą protestu aż do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. W budynku kuratorium, mają do dyspozycji dwa małe pokoje. Jak mówił Zbigniew Świerczek z Solidarności, “oczekują reakcji ze strony rządu”. Chcą rozmawiać z premierem Morawieckim i ministrem edukacji narodowej, Anną Zalewską.

Czytaj również: Nauczyciele dostaną podwyżki – kolejny wzrost płac w styczniu 2020 r.

Nauczyciele domagają się przede wszystkim podniesienia poziomu płac . Postulują zwiększenie wynagrodzeń o 15 proc. w 2019 r. i o kolejne 15 proc. od 2020 r. Żądają również zredukowania czasu awansu zawodowego nauczycieli do stanu wcześniejszego, czyli 9 miesięcy. Obecnie, aby zostać nauczycielem kontraktowym, należy odbyć staż trwający minimum 1 rok i 9 miesięcy.

“W dalszym ciągu nasze postulaty, powtarzane jak mantra od dłuższego czasu, nie zostały spełnione. Liczne deklaracje pani minister niestety nie przynoszą efektów, a proponowane podwyżki są żenująco niskie” – mówiła Jolanta Zawistowicz z małopolskiej Solidarności.

Źródło: rmf24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY