Emerytury dla ubeków mogą być przywracane – stwierdził szef MSWiA

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Minister Joachim Brudziński stwierdził na portalu społecznościowym, że niektórym funkcjonariuszom SB współpracującym z opozycją mogą zostać przywrócone wysokie emerytury.

Ustawa dezubekizacyjna z 2017 roku, pozwoliła obniżyć emerytury i renty byłym funkcjonariuszom bezpieczeństwa. Dotknęła ona około 39 tysięcy osób. Nie mogą być one wyższe od średnich świadczeń wypłacanych przez ZUS.

Cytuj więcej: Przyszłość Fideszu w EPL niepewna. Orban chce sojuszu z PiS

Sąd uchylił decyzję Zakładu Emerytalnego MSWiA o zmniejszeniu emerytury byłemu funkcjonariuszowi SB, jednocześnie nakazał przywrócić pełne świadczenie.

Niektóre świadczenia mogą być przywracane

Szef MSWiA stwierdził na Twitterze, że w przypadku byłego ubeka współpracującego z opozycją może być przywrócona emerytura.

“Zawsze ilekroć w toku postępowania sądowego lub odwoławczego w MSWiA zostaną przedstawione dokumenty i fakty opisujące podobne okoliczności jak w tym przypadku (np. współpraca z opozycją) to naturalne, że świadczenia będą przywrócone.”

Na podstawie zapisu z ustawy dezubekizacyjnej w szczególnych przypadkach MSWiA może wykluczyć niektórych funkcjonariuszy SB z mocy przepisów.

“W szczególnie uzasadnionych przypadkach” szef MSWiA może wyłączyć z przepisów ustawy osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na “krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia”

rmf24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY