Rondo Dmowskiego znowu na celowniku! Feministki chcą “Ronda Praw Kobiet”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Marek Lapis/Forum

Skrajnie lewicowe środowiska już po raz kolejny chcą zmieniać nazwę ronda, które nosi imię naszego bohatera, wybitnego polityka Romana Dmowskiego. Feministki uważają, że patron skrzyżowania “budzi kontrowersje i jest zarzewiem konfliktów”. Chcą je przechrzcić na “Rondo Praw Kobiet”.

“Zmieniamy nazwę Ronda Dmowskiego w Warszawie na Rondo Praw Kobiet! Koniec z celebrowaniem zła, nienawiści, rasizmu i pogardy na jednym z najważniejszych warszawskich skrzyżowań, czas świętować dobro, solidarność, prawa człowieka!” – piszą lewicowe aktywistki na Facebooku.

Czytaj również: Feministki sponsorowane przez zagraniczne organizacje

Feministki napisały również petycję do Rady m. st. Warszawy, w której “argumentują” swój postulat. Dotychczas podpisały się pod nią 1463 osoby.

“Obecna nazwa ronda, nadana w 1995 roku, budzi kontrowersje i jest zarzewiem konfliktów, bowiem działalność polityczna Romana Dmowskiego oparta była na idei wykluczania ze społeczeństwa i narodu grup arbitralnie uznanych za niegodne przynależności do niego. Uważamy, że czas tę nazwę zmienić. Jako obywatele i obywatelki chcemy dbać o to, by przestrzeń wspólna, jaką jest przestrzeń miejska, była wolna od negatywnych konotacji, które mogą wzmagać agresywne i wykluczające wobec jakichkolwiek grup obywateli postawy. Zmiana nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet służyć będzie uhonorowaniu najlepszych wzorców, jakie znaleźć można w bogatej polskiej historii” – czytamy w petycji.

Źródło: dorzeczy.pl/prawy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY