Holandia: Katolicy zatrzymali sprzedaż katedry w Utrechcie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W sobotę 2 marca kardynał Willem Jacobus Eijk zażądał przerwania sprzedaży i wycofywania kultu Bożego z katedry św. Katarzyny. Informację te potwierdza blog “Adoptuj kościół w Holandii” powołując się na ustalenia katolickiego tygodnika “Katoliek Nieuwsblad”

Ordynariusz Utrechtu skierował swoje pismo do rady parafialnej łączącej trzy działające w mieście parafie. Z dokumentu wynika, że powodem decyzji był opór opinii publicznej wobec sprzedaży kościoła. Petycję w sprawie podpisało blisko 1800 osób – zarówno z Holandii jak i innych krajów, w tym wielu z Polski. Sprzedaż kościołów (oprócz katedry chodziło jeszcze o 5 lub 6 świątyń, czyli połowę) miała ratować finanse wspólnoty.

„Drugą pozycją oprócz utrzymania kościołów, generującą duże wydatki, są koszty osobowe i warto podkreślić, że w tym wypadku przewidziano przede wszystkim zwolnienie zawodowych organistów i innych muzyków oraz zastąpienie ich wolontariuszami… Natomiast koszty personelu administracyjnego – jak wynika z Wizji fuzji – przyciągnęły uwagę rady parafialnej w mniejszym stopniu” – czytamy na adoptkhol.blogspot.com.

Katedra miała zostać sprzedana muzeum znajdującemu się w klasztorze przylegającym do świątyni (klasztor zlikwidowano wcześniej).

„Teraz zarząd obiecuje, że będzie się starać o dodatkowe fundusze oraz troszczyć, aby parafia uzyskała witalność potrzebną do zapewnienia zdrowej przyszłości. Zamierza też rozmawiać z muzeum o zacieśnieniu współpracy i dalszym promowaniu publicznego dostępu do katedry w ramach unikalnego zespołu klasztornego późnego średniowiecza, w którym mieści się muzeum” – podaje serwis „ Adoptuj kościół w Holandii”.

Blog przypomina też o rozpoczynającej się akcji „W Wielkim Poście będę się modlić i pościć o nawrócenie Holandii”.

Źródło: /pch24.pl (MWŁ)/ adoptkhol.blogspot.com/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY