Norweski Kościół: Aborcja powinna być legalna, to promocja zdrowia i bezpieczeństwa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Norweski Kościół wydał zaskakujące oświadczenie. Przeprosił w nim za swoją wcześniejszą i stwierdził, że aborcja powinna być… legalna.

Co ważne, do tej pory norweski kościół był krytyczny wobec aborcji, wspierał także ruchy pro-life. Teraz jednak cofają zdanie i przepraszają kobiety, że nie walczyli wcześniej o ich prawa.

“Kiedy prawo do aborcji zostało ustalone w 1970 roku, Kościół był jednoznacznym przeciwnikiem tych zmian. Duchowni byli silni i przejrzyści w krytyce tego prawa i w celu ochrony życia nienarodzonego” – piszą duchowni.

W dalszej części przyznają jednak, że się mylili: „Dzisiaj zdajemy sobie sprawę, że taka argumentacja Kościoła nie służyła dobremu dialogowi. Czas na utworzenie nowego klimatu w tej debacie. Chcemy się do tego przyczynić” 

Czytaj także: USA: Demokraci blokują projekt ratowania dzieci – ofiar nieudanej aborcji

Aborcja ma więc być sposobem na zdrowie i bezpieczeństwo kobiet – „Społeczeństwo z legalnym dostępem do aborcji, to lepsze, niż społeczeństwo, które tego dostępu nie ma. Legalizacja zapobiega nielegalnym aborcjom i promuje kobiece zdrowie i bezpieczeństwo” – czytamy.

Kościół w Norwegii twierdzi również aborcja to część walki o prawa kobiet na całym świecie: „na arenie międzynarodowej widać, jak związki wyznaniowe wciąż zwiększają brzemię ciężarnych kobiet, będących w trudnej sytuacji”.

Czytaj także: Norweski system w ogniu krytyki – jedna czwarta dzieci „znika z systemu”

dorzeczy
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY