Akcja Wyborcza Polaków utrzymała pozycje na Litwie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W niedzielę 3 marca 2019 roku odbyły się wybory samorządowe na Litwie. Akcja Wyborcza Polaków zdołała w znacznej mierze utrzymać swoje miejsca w radach miejskich oraz zachować merów.

Czytaj więcej: Kolejne głupie prawo unijne! Jesteś kierowcą? Nie będziesz z tego zadowolony

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) w rejonie wileńskim i solecznickim zachowała swą dominującą pozycję, zdobywając większość mandatów w radach obu samorządów. Kandydaci AWPL-ZChR w tych rejonach wygrali też bezpośrednie wybory merów.

W skali ogólnokrajowej wybory wygrał blok Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) z wynikiem 16,03 procent. Tuż za nimi uplasowała się Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) z blisko 13 procentowym poparciem.

Na tzw. podium znalazła się partia obecnie rządząca, Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS) z wynikiem 11,19 procent.

Wymagany dla partii 4-procentowy próg wyborczy w skali kraju przekroczyły też Litewski Ruch Liberałów (LRLS) – 5,89 proc. i Partia Pracy (DP) – 5,11.

Matecznik obroniony

Ze wspomnianej partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, Maria Rekść w rejonie wileńskim uzyskała 53,51 procent głosów.

Natomiast w rejonie solecznickim miażdżące zwycięstwo odniósł Zdzisław Palewicz z wynikiem 73,72 procent.

W 19 miastach na 60 wybrano merów, są to w głównej mierze dotychczasowi przedstawiciele. W pozostałych okręgach potrzebna jest druga tura.

https://medianarodowe.com/spacex-podbija-kosmos-statkiem-dragon/

W Wilnie gdzie o urząd biło się, aż 17-nastu kandydatów do drugiej tury przedostał się obecny mer Remigijus Szimasius (37,28 proc.) oraz Arturas Zuokas (22,70 proc.).

wnp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY