REKLAMA

SpaceX podbija kosmos – załogowa wersja statku Dragon w drodze do ISS

REKLAMA

Elon Musk może poszczycić się pierwszym prywatnym załogowym statkiem kosmicznym w przestrzeni kosmicznej. SpaceX wysłało dzisiaj kapsułę Dragon 2 ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest to pierwszy amerykański statek kosmiczny od ery wahadłowców, który zacumuje na ISS.

O godzinie 8:49 polskiego czasu z Przylądka Canaveral z historycznej wyrzutni 39A skąd w przestrzeń kosmiczną zmierzały misje Apollo czy wahadłowce kosmiczne – wystartowała rakieta Falcon 9 z statkiem Dragon 2.

Czytaj więcej: Ks. Wachowiak: Słowo Boże doskonale wie kiedy przytulić, a kiedy kopnąć

Start przebiegł pomyślnie, a pierwszy człon rakiety Falcon 9 po udanej separacji w locie bezpiecznie wylądował na specjalnie przystosowanej do tego celu barce. Warto przypomnieć, że operacja lądowania ma niezwykły współczynnik skuteczności. Same rakiety po serwisie są użytkowane w kolejnych misjach.

Manekin Ripley i maskotka Ziemi na pokładzie

W celu dokładnego przetestowania systemów podtrzymywania życia w kapsule, umieszczono manekin ze skafandrem kosmicznym firmy Elona Muska. Nazwano go Ripley na cześć bohaterki filmu Obcy. Umieszczono również maskotkę o kształcie kuli ziemskiej.

Skafander kosmiczny Ripley oraz maskotka o kształcie Ziemi/Twitter – Elon Musk

Na pokładzie statku Dragon 2 znajduje się również kilka set kilogramów ładunku użytecznego w postaci żywności, ubrań oraz sprzętu technicznego, który zostanie dostarczony na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Cumowanie do ISS

W sobotę w godzinach przedpołudniowych polskiego czasu odbędzie się manewr dokowania do portu ISS. Będzie pierwszym amerykańskim załogowym statkiem kosmicznym od zakończenia misji wahadłowców dokującym do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W lipcu planowany jest pierwszy start załogowej misji z amerykańskimi astronautami na pokładzie. Odbędzie się to oczywiście za pomocą kapsuły SpaceX.

Dragon 2 jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt technologiczny m.in. w dotykowe ekrany obsługowe. Kabina przystrojona jest w kolorze białym, z wygodnymi fotelami dla załogantów. Kapsuła będzie zabierać do siedmiu astronautów (o cztery więcej niż kapsuły misji Apollo).

Statek kosmiczny posiada możliwość lądowania w podobny sposób co rakiety Falcon 9. Wyposażony jest w układ czterech podwójnych systemów silnikowych, które służą do bezpiecznego lądowania na ziemi.

Ze względów bezpieczeństwa administracja NASA zabrania jednak ich użycia w początkowych seriach lotów z załoga na pokładzie. Lądowanie odbywać się będzie za pomocą spadochronów hamujących na otwartym oceanie jak przy misjach Merkury czy Apollo.

Zapis całej relacji z sekwencji startu w materiale poniżej:

NASA/SpaceX

REKLAMA

Komentarze